Yara Bandını Hızlıca Çekmek Gerçekten Daha mı Az Can Acıtıyor?

Yara bandı, her ne kadar sağlıklı bir iyileşme süreci için gerekli olsa da, çok can sıkıcı ve çıkartması acı veren bir tecrübeye dönüşebilir. Peki, yara bandını çıkartırken olabilecek en az acılı yöntem ne olacaktır? Amerika’da yapılan bu ilginç araştırma sorularımıza cevap olacak.

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/posts/doe…

Eliniz yaralandı ve yara bandı kullanmanız gerekti. Daha sonrası yara bandını çekerken tek seferde çekip bitirenlerden misiniz? Yoksa daha yavaş ve dikkatli davrananlardan mı? Peki, hangi yöntem canınızı daha az acıtır hiç merak ettiniz mi?

Queensland Üniversitesi’ndeki James Cook, bu sorunun cevabını bulmak için bir araştırma düzenledi. Cook, araştırmasında üç farklı bölgeye odaklandı: omuz, el ve ayak bileği.

Ayrıca katılımcılardan hissettikleri acıyı 11 puanlık bir düzende yorumlamalarını istedi. Örneğin hiç acı hissetmeyen birisi 0’ı seçerken acı hisseden birisi en çok 10’u seçebilirdi.

Sonuçlar ise şaşırtıcıydı! Yara bandını hızla çeken insanlar ortalama olarak 0.92’lik bir acı seviyesinden bahsederken yavaşca çeken katılımcılar 1.52’lik bir seviyedeydiler.

Araştırma ayrıca vücud bölgesindeki kıl oranını da dikkate aldı. Yara bandının bulunduğu bölge fark etmezken daha az kıllı insanların acı seviyesinin daha düşük olduğu bulundu.

Peki, sizce hangi yöntem daha az can acıtıyor? Yorumlarda buluşalım ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir