Tüm hayvanlarda bulanan bazı genlere sahip olmadığı keşfedildi

Dünyamızı oldukça ilginç ve merak uyandıran yaratıklarla paylaştığımızı söylemek herhalde yanlış olmaz. Bunların en ilginçlerinden biri de, bazı çevrelerde “zihin kontrol solucanı” olarak bilinen asalak (parazitik) bir solucan olan kıl kurdu. Bu asalak solucanlar dünyanın her yerinde bulunur ve ince spagetti şeritlerine benzerler, genellikle birkaç santimetre uzunluğundadırlar.

Kıl kurtları, bağlı yaşadıkları canlının davranışlarını etkileyebildikleri için zihin kontrol solucanları olarak da adlandırılırlar. Bu davranış etkisi, ev sahiplerinin normalde yapmayabilecekleri şeyleri yaptırmalarını sağlar. Tatlı su kıl kurdunun birkaç yüz farklı türü bulunuyor ve büyümek için izledikleri sürecin merak uyandırıcı olduğu kadar ürkütücü olduğu kesin.

Araştırmacılar, bulduklarına o kadar şaşırdılar ki, bir hata yapıp yapmadıklarını kontrol etmek istediler. Bunun nedeni, kıl kurdundan alınan genom dizilerinin, bu parazitik zihin kontrol solucanlarının sahip olmaları beklenen genlerin yüzde 30’una sahip olmadığını göstermesiydi. Bu genler, insanlığın bildiği hemen hemen her hayvanda bulunuyor.

Araştırmacılar bir şeyi gözden kaçırıp kaçırmadıklarını belirlemek için sonuçlarını başka bir kıl kurdu türüne karşı kontrol ettiler ve ikinci türde de aynı gen setlerinin eksik olduğunu buldular. Bu genlerin kaybı, solucanların bazı evrimsel özellikler nedeniyle bu genleri uzun zaman önce kaybettiğini düşündürüyor.

Şu anda düşünülene göre, bu asalak solucanlar, özel işlevleri sağlamak için konakçılarına güvenebilecekleri için bu işlevlere ihtiyaç duymuyor ve bu sayede evrimleşirken de bu genlere sahip olmalarına gerek kalmıyor. Bu ilginç bulgu, ilgi çekici küçük parazitler hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx