Prenses Diana beklenen ilgiyi göremedi

Netflix’in sevilen dizisi The Crown’ın son sezonu medyanın büyük ilgisini çekti. Ancak medyanın ilgisi izleyicilere yansımadı.

YÜZDE 35’LİK DÜŞÜŞ

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, izleme ölçümü servisi Samba TV’ye göre The Crown’ın 6. sezon prömiyeri, 5. sezonun ilk bölümünden çok daha az izleyici topladı.

Samba TV, The Crown’ın 6. sezon birinci bölümünün yayımlandığı ilk üç gün boyunca, ortalama 778 bin hane tarafından izlendiğini duyurdu.

Bu rakamın, geçen yıl 5. sezonun ilk bölümünü izleyen 1,2 milyon haneye kıyasla yüzde 35 düşüş gösterdiği açıklandı.

Netflix dizisi bugüne dek eleştirmenlerden olumlu yorumlar almış ve yayın platformunun güvendiği yapımlarından biri olmuştu. Ancak bu sezon bazı sert eleştiriler aldı.

“DİANA’YA TAKINTILI”

BBC, iki yıldız verdiği altıncı sezonu “yetersiz” ve “tahmin edilebilir” diye nitelendirerek ekledi:

  • Hikayeyi kendimiz yazabilirdik.
    Guardian’dan Lucy Mangan ise, bir yıldızlı eleştirisinde şöyle demişti:
  • Diana’ya takıntılı dizi, kötü yazarlığın tam tanımı.
    “Modası geçmiş klişeler”

Diğer yayın organları, Prenses Diana öldüğünde onunla birlikte olan Dodi Fayed’in tasvirinden şikayet ederek, hayatını kaybetmiş adamın şeytanlaştırıldığını ve yazarların onu tasvir ederken modası geçmiş klişelere başvurduğunu ekledi.

Forbes’a göre The Crown, elbette bir belgesel değil ve büyük ölçüde tarihi kayıtlara sadık kalsa kalıyor. Ancak dizi, kraliyet mensuplarının özel hayatlarında ne söylediklerini kimse kesin olarak bilemeyeceği için bazı özgürlüklere de sahip.

İZLEYİCİNİN İLGİSİ NEDEN DÜŞTÜ

Yine de The Crown’ın önceki sezonlarından farklı olarak izleyicilerin çoğu hikayenin bu bölümünü yaşadı.

Tecrübeli gazeteci Toni Fitzgerald’a göre izleyiciler, ölümcül araba kazasından önce paparazziler tarafından takip edilen Prenses Diana ve Fayed’in trajik ölümlerini yeniden hatırlamak istememiş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx