Mustafa Sarıgül’ün Partisi TDP, Kendisini Feshederek CHP’ye Katılacak mı?

14 Mayıs 2023 Milletvekili Seçimlerinde CHP listelerinden Erzincan milletvekili seçilen Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin CHP ile birleşip birleşmeyeceği konusunda açıklama yaptı. CHP ile demokratik düzlemde birlikte hareket etme düşüncelerinin olduğunu belirten Sarıgül, TDP’yi kapatmak gibi bir gündemleri olmadığını belirtti. Ancak Mustafa Sarıgül’ün heyecan dolu siyasi serüveni, yeni sürprizlere de gebe olabilir.

Mustafa Sarıgül dendiğinde taraflı tarafsız herkesin aklına bitip tükenmek bilmeyen bir enerji geliyor…

CHP içinde uzun yıllar genel başkanlık mücadelesi veren Sarıgül, 2000’li yıllarda merhum CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile girdiği liderlik rekabeti ile hafızalara kazınmıştı. Hatta Deniz Baykal, Sarıgül’e yönelik oldukça sert ithamlarda bulunmuş ve Kurultay’da gergin anlar yaşanmıştı.

İstanbul’un Şişli İlçesinde Belediye Başkanlığı yapan ve bu ilçede büyük bir nüfuza sahip olan Sarıgül, CHP’den ayrılsa da bu ilçeyi kazanmayı başarmıştı.

2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Sarıgül, seçimleri AK Parti adayı Kadir Topbaş’a kaybetti. 

2019 Yerel Seçimleri’nde ise Şişli Belediye Başkanlığı’na DSP’den aday oldu ve bu sefer kendi kalesi olan Şişli’de de kaybetti. 

Ancak bu kayıplara rağmen pes etmeyip siyasette yeni bir hamle daha yaptı.

CHP’den ayrıldıktan sonra liderliğini yürüttüğü Türkiye Değişim Hareketini partileştirerek Türkiye Değişim Partisi’ni kurdu.

Bu parti ile çalışmalarına devam etti. Kalp amblemi ve kısa videoları ile sık sık gündeme gelmeye devam etti bu parti. Mustafa Sarıgül, enerjik ve çarpıcı videolar ile sosyal medyanın vazgeçilmezlerinden birisi olmayı başardı. Bu yönüyle halk ile temas kurmak konusunda oldukça başarılı bir siyasetçi profiline sahip olduğuna yönelik inancı artırdı. 2023 Seçimleri geldiğinde ise herkes Sarıgül’ün tavrını merak ediyordu.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu partisinin genel merkezinde ağırlayan Sarıgül, kendisine destek açıklaması yaptı.

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider, oldukça samimi görüntüler ortaya koydu. Sarıgül, Kılıçdaroğlu’na ‘sayın cumhurbaşkanım’ şeklinde hitap etti. Akabinde Mustafa Sarıgül de CHP’nin Erzincan birinci sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. Erzincan’da CHP’nin oylarını yükseltmeyi başaran Sarıgül, seçimden mağlubiyetle çıkan CHP’nin ‘kazananları’ arasında kendisini gösterdi.

Seçimlerin ardından TDP Genel Başkanı olarak CHP listelerinden Parlamento’ya girmeyi başaran Mustafa Sarıgül, yeni dönemde renkli kişiliği ile Meclis’te adından çok söz ettirebilir.

Gündeme ise Sarıgül’ün CHP listelerinden seçilmesi sonrası CHP ile TDP’nin birleşme ihtimali düştü. Bu konuda bir açıklama yapan Sarıgül, TDP’yi kapatmak gibi bir gündemleri olmadığını, Kılıçdaroğlu ile demokratik bir Türkiye için iş birliği yaptıklarını, konuyu Parti Meclisi’nde tartışacaklarını duyurdu. 

TDP Parti Meclisi’nde çıkacak kararın ardından, CHP-TDP birlikteliğinin hangi yöne evrileceğini göreceğiz. Ancak çıkacak karar ne olursa olsun, Mustafa Sarıgül atacağı yeni adımlarla yine gündemin vazgeçilmezlerinden olmaya devam edeceğe benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir