İstifaya zorlanan Pensilvanya Üniversitesi Rektörü’nün yerine ‘geçici’ atama

Pensilvanya Üniversitesi, Kongre’de kampüste antisemitizm ve ifade özgürlüğü ile ilgili verdiği ifade sonrası istifa baskısıyla karşı karşıya kalan ve 9 Aralık’ta ‘kendi isteğiyle istifa ettiği’ açıklanan Rektör Liz Magill’in yerine geçici atama yapıldığını açıkladı.

Liz Magill’in istifa kararıyla aynı gün Pensilvanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları Heyet Başkanı Julie Platt’ın ‘geçici’ rektör olarak görevlendirildiği bildirildi.

YENİ BİR REKTÖR ATANANA KADAR GÖREVDE KALACAK

Mütevelli Heyeti’nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Mevcut başkan yardımcısı olarak Julie net bir seçimdi; bu geçiş sürecinde bu pozisyonda hizmet etmeyi kabul etmesinden memnuniyet duyuyoruz. Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları Heyet Başkanlığı görevi sebebiyle, Julie sadece bir halef atanana kadar hizmette bulunacak.”

Ne olmuştu?

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, Pensilvanya Üniversitesi Rektörü Liz Magill, Harvard Üniversitesi Rektörü Claudine Gay ve MIT Rektörü Sally Kornbluth, üniversite kampüslerindeki antisemitizm olaylarına ilişkin yaklaşımlarına dair sorulara yanıt vermeleri için 5 Aralık tarihinde ABD Kongresi’ndeki oturuma çağrılmıştı.

Rektörlüğe son bir yılda başlayan Gay, Magill ve Kornbluth, Müslüman karşıtlığı ve nefretin her türlüsünün artışına karşı mücadele edeceklerini belirtmişti. Öte yandan üç rektör de ilk konuşmalarında Hamas’ın saldırısını ve kampüste antisemitizm içeren olayları kınayarak ifade özgürlüğü politikalarından bahsedip derhal çalışmaya başlayacaklarını ve uzun vadede nefretin tüm türleriyle mücadele edeceklerini söylemişti.

Stefanik’in ‘Yahudi soykırımı çağrısı’nın üniversite kurallarını ihlal edip etmediğine dair sorusuna Magill, “Söylem davranışa dönüşürse taciz olabilir, evet” karşılığını vermişti.

Kongre’deki açıklamalarının ardından beraberindeki iki rektörle birlikte istifa çağrıları ile karşı karşıya kalan Magill’in 9 Aralık’ta istifa ettiği açıklandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir