İsrail ordusu: 7 Ekim’deki saldırıyı planlayan Hamas yetkilisi öldürüldü

İsrail-Filistin çatışmaları İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik havadan ve karadan düzenlediği saldırılarla devam ederken İsrail ordusu, gece boyunca Gazze’nin kuzeyindeki 150 noktayı vurduklarını açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail Güvenlik Kuvvetleri (IDF), Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısına atıfla, saldırıyı planlayan isimlerden birinin öldürüldüğünü iddia etti.

‘SAVAŞ UÇAKLARI ABU RAKABA’YI VURDU’

IDF, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “IDF savaş uçakları, gece Hamas’ın Hava Birimi’nin başındaki Asem Abu Rakaba’yı vurdu” ifadelerini kullandı. Abu Rakaba’nın ‘Hamas’ın İHA, drone, paramotor ve hava tespit ve savunmasından sorumlu’ olduğunu savunan IDF’nin mesajında, “7 Ekim’deki katliamın planlanmasında yer almış, İsrail’e paramotorla sızan teröristleri kumanda etmişti ve IDF üslerine düzenlenen drone saldırılarından sorumluydu” ifadelerine yer verildi.

‘KASSAM TUGAYLARI’NA AİT 150 YER HEDEF ALINDI’

İsrail ordusundan yapılan bir başka açıklamada da ordu birliklerinin gece boyunca abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde 150 yeri hava saldırılarıyla vurduğu bildirildi.

AA’nın haberine göre, ordudan yapılan açıklamada, Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’na ait 150 yer altı hedefin savaş uçaklarıyla bombalandığı iddia edildi. Açıklamada, vurulan yerler arasında yer altı tünelleri ve altyapısı gibi hedefler olduğu, çok sayıda Kassam Tugayları mensubunun öldürüldüğü savunuldu.

İsrail ordusu, 27 Ekim Cuma akşamı önce obüslerle, daha sonra da savaş uçaklarıyla Gazze’nin kuzeyine yoğun saldırılar başlatmıştı.

WAFA: İSRAİL GAZZE’NİN KUZEYİNİ TOPÇU ATEŞİYLE VURDU

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail güçleri, Gazze’nin kuzeyini topçu ateşiyle vurdu. İsrail uçakları ise Eş-Şati ve Nuseyrat mülteci kampları ile Beyt Lahiya, Beyt Hanun ve Gazze’nin doğusundaki başka bölgelerdeki evleri havadan hedef aldı.

WAFA’nın haberinde, İsrail’in yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetlerinin tamamen kesilmesi ve elektriğin de olmaması nedeniyle sivil savunma ekipleri ile ambulansların saldırıların olduğu bölgelere ulaşım sağlayamadığı, ölü ve yaralılarla ilgili de bilgi alınamadığı ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx