Cep telefonlarında AI devrimi: Apple ve Samsung ile akıllı telefonların geleceği

Akıllı telefon dünyasında iki dev isim olan Apple ve Samsung, yapay zeka (Yapay Zeka) alanındaki yeniliklerle adeta geleceğe doğru yelken açıyor. Teknoloji sektörü, Yapay Zeka’nın cihazlarımızı ve onları nasıl kullandığımızı değiştirme potansiyeliyle çalkalanıyor. Bu teknoloji devlerinin neler üzerinde çalıştığına daha yakından bir göz atalım.

Samsung, bu ayın 17’sinde Galaxy S24’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Galaxy S24, şirketin ilk ‘Yapay Zeka telefonu’ olarak anılıyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Henüz tam olarak bilmiyoruz, ancak bu telefonun daha akıllı Yapay Zeka özelliklerine sahip olması ve dil işleme konusunda daha önce hiç görülmemiş bir yeteneğe sahip olması bekleniyor.

Cep telefonlarında AI devrimi: Apple ve Samsung ile akıllı telefonların geleceği

Öte yandan Apple da geride durmuyor. Söylentilere göre, bir sonraki iPhone serisi ve iOS 18 için bazı etkileyici Yapay Zeka özellikleri üzerinde çalışıyorlar. Bu yeni özelliklere bu yaz WWDC’de ilk bakışımızı atabiliriz. Apple’ın planları arasında, insanların uygulama oluşturmasına yardımcı olacak araçlar, yazı yazmayı ve sunum yapmayı kolaylaştıracak araçlar ve hatta Apple Music’i otomatik çalma listesi oluşturarak renklendirmek de bulunuyor. Ayrıca Siri’nin de yıl sonuna kadar yeni Yapay Zeka yetenekleriyle önemli bir güncelleme alması bekleniyor.

Artık sadece en son donanıma sahip olmak yeterli değil. Hem Samsung hem de Apple bunu anlamış görünüyor. Yapay Zeka ile bu telefonlar, daha önce görülmemiş şekillerde ihtiyaçlarımızı anlayan ve öngören kişisel asistanlar gibi olabilir. Akıllı telefon kullanıcıları için heyecan verici bir dönem, çünkü telefonlarımız artık sadece akıllı değil, süper akıllı olma yolunda ilerliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx