Atatürkçü Düşünce Derneği’nden ‘taklit Atatürk’ tepkisi

Kimi sosyal medyada bağış topluyor kimi mareşal üniformasıyla etkinliklere katılıp, kendisine ‘Paşam’ dedirtiyor.

Özellikle 29 Ekim ve 10 Kasım sürecinde Atatürk üzerinden vatandaşların duygularını istismar edenlerin sayısı her yıl artıyor.

Bunun son örneği ise Muğla’da kayıtlara geçti…

Muğla’nın Milas ilçesinde Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyet Balosu’nda, masaları teker teker gezen ‘çakma Atatürk’ gündem olmuştu.

BİR SAATTE 10-25 BİN LİRA ARASI KAZANÇ

İsminin Necdet Bardak olduğu öğrenilen kişinin, bir saat boyunca masaları selamlaması karşılığında 10-25 bin lira arası para kazandığı ifade edildi.

Necdet Bardak’ın, mareşal Atatürk kılığına girdiği bir etkinlikte masalarda oturanları selamlaması özellikle CHP içerisinde büyük tepkiye neden oldu.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından açıklama yapan emekli öğretmen Necdet Bardak, “Önümde kanuni bir engel yok, yapmaya devam edeceğim.” dedi.

ADD’DEN TEPKİ

Tepki çeken görüntülerin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği’nce, 26 Ekim’de ADD’nin Milas şubesince düzenlenen, görüntüleri 11 Kasım’da sosyal medyaya düşen etkinlikle ilgili yazılı açıklamada yapıldı.

“YAKIŞIKSIZ GÖSTERİ” DEDİLER

Açıklamada, “Kendisini değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e benzeterek mareşal üniformasıyla masaları dolaşıp selam veren şahsın yaptığı yakışıksız gösteri kamuoyunda, basında ve sosyal medyada olduğu gibi tarafımızdan da tepki ve üzüntüyle karşılanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

“BU MÜESSİF OLAYI TASVİP ETMİYORUZ”

ADD’nin “Atatürk’ün bu tür gereksiz gösterilerle anılmasını” doğru bulmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Atatürk’ün çağını aşan ideolojisi, ülkemiz ve dünya siyasetine yön veren fikir ve politikaları, yarattığı eşsiz aydınlanma devrimi böyle sembollerle tanımlanmayacak kadar değerli ve önemlidir. Milas şubemiz etkinliğinde yaşanan bu müessif olayı Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi olarak tasvip etmediğimizi, konuyla ilgili gerekli incelemelerin kurullarımızca yapılmakta olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx