Altın Rekora mı Koşuyor? 21 Wall Street Analistinden Tahmin!

Momentum yüksek fiyatları desteklediği için altın piyasasındaki hava yükselmeye devam ediyor. Ancak analistler yatırımcıları, FED’in faiz oranlarını değiştirmese bile şahin para politikası duruşunu sürdürmeye çalıştırması konusunda uyarıyor. Bu nedenle önümüzdeki hafta fiyatların ons başına 2.000 doların üzerine çıkmasını beklememeleri konusunda ikaz ediyor. Peki, diğer yatırımcılar neler diyor? İşte hem Wall Street uzmanlarının hem de bireysel yatırımcıların önümüzdeki hafta için beklentisi…

Altın fiyatı için 2.000 dolar beklenmeli mi?

En son haftalık altın anketi, bireysel yatırımcıların yakın vadede altın üzerinde yükselişini sürdürdüğünü gösteriyor. Ancak Wall Street analistleri, önümüzdeki haftanın kritik enflasyon verileri ve ABD merkez bankasının para politikası kararı öncesinde ihtiyatlı bir iyimserlik içinde duruyor.  SIA Wealth Management’ın baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, tamamen teknik bir bakış açısıyla yaklaştı. Bu durumda, yakın vadede altın üzerinde yükseliş olduğunu söyledi. Cieszynski, momentum göstergelerinin hafifçe yükselişe geçmeye başladığına işaret etti. Bunun da fiyatların biraz daha yükselmesine olanak sağladığını söyledi. Ancak altın fiyatlarının ons başına 2.000 doların üzerine çıkmasını beklemediğini de sözlerine ekledi. Stratejist, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FED’in faiz oranlarında bir duraklama sinyali vereceğini ve bunun altın fiyatlarını ons başına 20 dolar daha yukarı çekebileceğini düşünüyorum. Ancak duraklama, sıkılaştırma döngüsünün sonu anlamına gelmiyor. Altının 2.000 doların üzerine çıkması için gereken şey, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair net bir sinyal.

Blue Line Futures’ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, FED öncesinde yakın vadede değerli metaller konusunda nötr olduğunu belirtti. Ayrıca ABD merkez bankasından gelecek şahin yorumlara karşı sigorta olarak altın ve gümüşte haftalık satım opsiyonları satın alınmasını önerdiğini söyledi. Streible, piyasada bu kadar belirsizlik varken yatırımcıların atlamadan önce altında sağlam bir kırılma beklemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca stratejist; ons başına 2.063 doların üzerine çıkılmasının değerli metal için yeni bir yükseliş trendine işaret edeceğini söyledi.

Anketler değerli metal için neye işaret ediyor?

Bu hafta Kitco News Altın Anketi’ne 21 Wall Street analisti katıldı. Katılımcılar arasında dokuz analist ya da yüzde 43; yakın vadede altın için yükseliş görüşündeydi. Aynı zamanda, iki analist, yani yüzde 10 gelecek hafta için düşüş eğilimi gösterdi. Diğer yandan, on analist yani yüzde 48; fiyatların yatay seyredeceğini düşünmekte.  Bu arada, online anketlerde 692 oy kullanıldı. Katılımcıların 435’i ya da yüzde 63’ü altının önümüzdeki hafta yükseleceğini düşünmekte. Diğer 159 kişi, yani yüzde 23’lük bir kesim fiyatların düşeceğini söylüyor. Son olarak, 98 kişi ya da yüzde 14’lük bir kesim yakın vadede nötr kalacağını belirtti.

Piyasada hala güçlü bir yükseliş eğilimi olmasına rağmen, bireysel yatırımcılar da fiyatların ons başına 2.000 doların üzerine çıkmasını beklemiyor. Bireysel yatırımcılar altın fiyatlarının önümüzdeki haftayı ons başına 1.992 dolar civarında tamamlayacağını düşünmekte. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçen hafta analistler ve bireysel yatırımcılar altın fiyatlarında yükseliş eğilimi sergiliyordu. Ancak, fiyatlar haftayı hafif bir artışla, geçen Cuma gününe göre yüzde 0,32 artışla ons başına 1.976 dolardan tamamladı.

Altın için en büyük yakın vadeli risk FED’in para politikası kararı olmaya devam ediyor. Piyasalar şu anda ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor. Ancak Kanada Merkez Bankası ve Avustralya Merkez Bankası’ndan gelen şahin hamleler piyasada şüphe yarattı. Adrian Day Asset Management’ın başkanı Adrian Day, piyasalar gelecek hafta faiz artırımını tamamen göz ardı etmese de, altındaki satışların kısa süreli olabileceğini söyledi. Day, şu ifadeleri kullandı:

Fed’in faiz artırımı zaten büyük ölçüde fiyatın içinde, bu nedenle faiz artırımına bağlı herhangi bir düşüş sığ ve kısa ömürlü olacaktır.  Bu artırım ve ABD Hazinesi’nin borç tavanının kaldırılmasının ardından yapacağı büyük tahvil ihracı sona erdiğinde, altın yukarı yönlü hareketine devam edecektir. Çin’in son gevşeme hamleleri de dahil olmak üzere olumlu olmak için artan nedenler var.

Altına yönelik düşüş beklentileri de var

Ancak, tüm analistler altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceğini düşünmüyor. Tastylive.com’da vadeli işlemler ve forex başkanı olan Christopher Vecchio, bu hafta düşüş olacağını düşünenlerden biriydi. Vecchio, FED hala enflasyonu kontrol altına alamadığı için faiz oranlarını artırmayı bitirmediği için altın konusunda düşüş eğiliminde olduğunu söyledi. Vecchio, Merkez Bankası’nın bankacılık krizini kontrol altına aldığını düşünmesi halinde, gelecek haftaki toplantıyı daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulduğu sinyalini vermek için kullanabileceğini de sözlerine ekledi. Vecchio, Mart ayındaki bankacılık krizinden önce piyasaların yüzde 6 civarında bir nihai oranı fiyatlamaya başladığını belirtti.

Vecchio, yatırımcıların merkez bankasının nokta grafikleri olarak da bilinen güncellenmiş ekonomik projeksiyonlarına çok dikkat etmeleri gerekeceğini söyledi. Vecchio, FED’in faiz oranı tahminini yüzde 6’ya çıkarma olasılığı düşük olsa da, bunun bu yıl herhangi bir zamanda faiz oranlarını düşürmek istemediklerini gösterebileceğini söyledi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bu yıl FED’in faiz indirimine gitmemesi, ABD doları için yükseliş anlamına gelecek ve bu da altın için olumsuz olacaktır. Ons başına 2.000 dolara kadar olan rallilerde satış yapmaya ve 1.950 doların altına inildiğinde bu pozisyonu artırmaya bakardım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir