Yargı ‘ölüm gemisi’ne “dur” dedi

Türkiye’de sökülmek için evvelki gün yola çıkarıldığı duyurulan nükleer savaş gemisi Nae Sao Paulo hakkında, Brezilya Yüksek Mahkemesi, geminin ülkeden çıkışının durdurulmasını kararlaştırdı. Haberi İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer duyurdu. Sorun meclisin de gündemindeydi.

“Ölüm Gemisi” diye nitelenen nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun söküm için Türkiye’ye getirilmesi hakkında reaksiyonlar devam ederken Brezilya’dan değerli bir haber geldi.

Ülkede, geminin satılmamasını ve müze olarak değerlendirilmesini isteyen derneklerin açtığı davaya bakan Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin, Nae Sao Paulo’nun çıkışını durdurma kararı aldığı öğrenildi.

Gemiyi satın alan Türk şirketi Sök Denizcilik A.Ş’nin şimdi yargı kararına uymadığı belirtildi.

Haberi İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer duyurdu.

Soyer, “Brezilya Yüksek Mahkemesi söküm için Aliağa’ya hakikat yola çıkan asbestli gemiye dur dedi. Kararı şimdi yerine getirmeyen Sao Paulo’nun verilen ihtiyati önlem kararına uymasını ve Guanabara Körfezi’ne geri dönmesini bekliyoruz” dedi.

“GEMİNİN GERİ DÖNMESİ LAZIM”

Olay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının değerli problemlerinden biri olarak tartışıldı.

CHP Küme Başkanvekili Murat Aydın, “Bütün dünya İzmir’i bu asbest yüklü gemiden kurtarmak için gayret ediyor. Öğrendiğimiz habere nazaran Brezilya’daki mahkeme bu geminin geri dönmesi kararı verdi. Geminin geri dönmesi lazım” dedi, “Bakalım dönecek mi” diye sordu. İzmir’in tabiatını, halkını ve sıhhatini, birileri para kazansın diye bir kenara bırakamayız. Bu meclisin en temel görevidir” diye konuştu.

İZSU’NUN ASBESTLİ BORU AÇIKLAMASI

AKP Küme Başkanvekili Özgür Hızal, “Elbette ki para kazanmak insan sıhhatinden kıymetli değil. Canlıların sıhhati paradan çok daha kıymetli” dedi, lakin geminin ziyanlı olmadığını savundu.

Hızal, bu argümanına destek olarak da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarını gösterdi.

Aliağa Belediye Meclisi Üyesi MHP’li Hakan Şimşek de devlet yetkililerinin açıklamalarına prestij ettiğini belirtti.

Şimşek, geçtiğimiz günlerde Dikili’de kanalizayon borularının patlaması ve suların beş gün boyunca kesilmesi hakkında İZSU’nun yaptığı açıklamaya da değindi.

Şimşek, “İZSU’nun haberi vardı, asbestli boruları değiştiriyoruz diye. Yıl 2022… Asbestli borular yeni değiştiriliyor” dedi.

“AKLA MANTIĞA UYMAYAN RAPORLANDIRMA”

Söz alan CHP’li Karşıyaka Belediye Lideri Cemil Tugay, “Bir tabip olarak asbest konusunda konuşmak istiyorum: Atık su borularındaki asbest kanser yapmaz, havaya karışıp solunduğu vakit akciğerde kanser yapar” dedi.

Tugay, Nae Sao Paulo hakkında ise “Biz burada raporlara bakıyoruz. Ben Bakanımıza inanıyorum fakat bu raporun sağlam bir firma tarafından verilip verilmediği konusunda kuşkularımız var. Araştıralım. İzmir başta olmak üzere bu riskli hususun bizleri hasta etmeyeceğine dair muteber bilgi istiyoruz. Akla, mantığa uymayan raporlandırma görülüyor. Bu işi bilenler, bu raporda bildirilen sayılar yanlışsız olamaz diyorlar. Bu sizin için de tehlikeli bir durumdur, lütfen dikkate alın” diye konuştu.

SOYER: “BU KENTİ KORUMAK ASLİ GÖREVİMİZ”

Tunç Soyer, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, şu tabirleri kullandı:

*Bir birey olarak bir hükümet yetkilisinin söylediği her şeyin yanlışsız olmayacağını baştan kabul edersiniz.

*Baştan hakikat olma ihtimalini düşünerek değil, yanlış olma ihtimalini düşünerek siyaset yaparsınız. Mesela ben nelerden şüpheleniyorum söyleyeyim, birincisi; Aliağa’da 22 tane işletme var, yalnızca 8 adedinin Avrupa Birliği uygunluk evrakı var.

*Bu, orada yapılan sökümle ilgili bende kuşku uyandırdı. İkincisi; ikiz gemi Clemenceau gemisiyle ilgili sayılar verildi, 760 ton…

*İkiz gemi birebir makineden çıkarak imal ediliyor. Münasebetiyle bu türlü bir gemide 9 ton asbest ihtimali neredeyse yok.

*Üçüncüsü; Norveçli firmadan bahsedildi. Yapılan araştırmada yüzde 12’sinin tespit edilebildiği söz ediliyor.

*Dolayısıyla yüzde 12’si üzerinden yapacağımız bir kıymetlendirme size ‘bunda tehlikeli bir şey yok’ dedirtmemeli. Soyer, “Bu kentin ağacını, ırmağını, denizini korumak asli görevimiz” dedi.