Uzmanlar uyardı: Aslan balıklarına yaklaşmayın

AkdenizÜniversitesi Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, yaz döneminde olunduğu için deniz canlıları ile insanların müsabaka mümkünlüğünün yüksek olduğunu aktardı.

“Aslan balığından uzak durulmalı”

Prof. Dr. Korun, bilhassa görünümü ve hareketsiz ömür usulü nedeniyle su altının dikkat çekenleri ortasında bulunan aslan balığının dokunaçlarının insan bedenine temas ettiğinde ağrı, acı, yanma ve şişlik üzere tesir bıraktığını söyledi. Korun, en doğrusunun aslan balığıyla müsabaka durumunda ömür alanından uzaklaşmak olduğunu aktararak, temas halinde yapılması gerekeni anlattı.

Temas halinde ne yapılmalı

DHA’nın haberine nazaran; temas edilen noktanın bedenin dayanabileceği sıcaklıkta sıcak su ile yıkanması gerektiğini belirten Korun, “Temas elinizdeyse elinizi, ayağınızdaysa ayağınızı süratle sıcak suyun içine sokun ve en yakın acil servise ulaşın” diye konuştu.

“Balık, kendini müdafaaya çalışabilir”

Aslan balığının tropik iklim balığı olduğunu, yavaş ve sakin yüzmesiyle bilindiğini kaydeden Korun, “Hareketsiz oldukları için beşerler yaklaşmayı tercih ediyor lakin tehlikeli, yapmayın. Bilhassa deniz gözlüğü yardımıyla su altını inceleyen ve gördüklerinde kısa aralık amatör dalış ile yanına ulaşarak daha yakından bakmaya çalışanlar oluyor. Bu çok tehlikeli. Balık kendini muhafaza refleksi gösterebilir, savunmaya geçebilir yahut o an yaptığı ani bir hareketle size temas edebilir. En doğrusu uzak durmak ve ömür alanını tehdit etmemek. Mümkün bir dokunma yahut temas durumunda temas olan bölgede yanma, şişme, ağrı ve şiddetli acı hissedilebilir” dedi.