Uykusuz ve aç kalmak migren ataklarını artırıyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Kısmı’ndan Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ebru Kolsal, “Özellikle uykusuz ve aç kalmak atakları artırmaktadır. Migreni olan hastanın uyku nizamının olması ve tertipli beslenmesi çok değerlidir.” tabirlerini kullandı.

İGÜ’den 5-11 Eylül Migren Farkındalık Haftası münasebetiyle yapılan açıklamaya nazaran, en sık görülen baş ağrısı tipi olan migren, birçok kişinin günlük hayatını ve ömür kalitesini etkiliyor.

Migren ve tansiyon tipi baş ağrısı, baş ağrılarının en çok görülen iki sebebi ortasında yer alıyor. Değişen yoğunlukta ve şiddette sıklıkla zonklayıcı formda baş ağrısının görüldüğü migrende, ışıktan, gürültüden sakınma ve bulantı, kusma üzere durumlar da hastaların şikayetleri ortasında yer alıyor. Ailesinde migren hikayesi bulunan bireylerde migren teşhisine daha çok rastlanıyor.

Açıklamada, değerlendirmelerine yer verilen Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ebru Kolsal, çocukluk çağında yaşanan baş ağrılarının sık görülen şikayetlerden biri olduğunu belirterek, “Migrenle savaşmayın, aranızı uygun tutun” dedi.

“Ani başlayan baş ağrıları önemsenmeli”

Kolsal, baş ağrılarının, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde günlük hayatı, ömür kalitesini ve okul muvaffakiyetini yüksek dozda etkilediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Çocukluk çağında baş ağrısı sık görülen şikayetlerden biridir. Baş ağrıları, 7 yaş civarında yüzde 40, ergenlikte ise yüzde 70-80’lere ulaşır. Baş ağrısının süreğen olması tanısal yaklaşım için değerlidir. Ani başlayan baş ağrılarının kesinlikle önemsenmesi gerekiyor. Ağrıya eşlik eden bir enfeksiyonun varlığı kelam konusu olabilir. Geceleri uykudan uyandıran, bilhassa sabahları kusmaların eşlik ettiği baş ağrılarında baş içi basınç artışına sebep olabilecek tümör üzere oluşumlar düşünülebilir.”

“Çocukluklarda migren tanısı koyarken detaylı muayene şart”

Migrenin bir çeşidi olan “Auralı Migren” ataklarında hastaların, ağrı başlamadan evvel çizgiler ya da yuvarlaklar gördüğünü belirten Kolsal, “Migren atağının habercisi olan bu görsel bulgularla birlikte bazen de beğenilen şiddetli ağrı, göz kaslarında süreksiz felç gibisi bulgular yahut puslu görmeye rastlanabiliyor. Bilhassa bu tip bulguları olan hastalarda epilepsinin kesinlikle ayırt edilmesi gerekiyor.” dedi.

Kolsal, kelam konusu görsel bulgular ya da ataklar halinde gelen baş ağrısı ve kusmaların kimi epilepsi tipleri ile karışabileceğini tabir ederek, “Çocukluk çağında migren tanısı koyarken kesinlikle detaylı göz muayenesi, görüntüleme ve EEG çekiminin yapılmasında yarar var. Bu tetkikler sayesinde, tedavisinde geç kalınmaması gereken hastalıklar yakalanacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Çikolata, çay ve kahve tüketimi atakları artırıyor”

Migrenin, ömür uzunluğu süren ataklar halinde seyreden bir hastalık olarak bilindiğini belirten Kolsal, şunları kaydetti:

“Atakların sıklığına nazaran devamlı ilaç tedavisi uygulanabileceği üzere yalnızca atak devirlerinde de ilaç kullanılabiliyor. Temel olan hayat kurallarını düzenlemek ve atakların gelişini önlemek. Bilhassa uykusuz ve aç kalmak atakları artırmaktadır. Migreni olan hastanın uyku nizamının olması ve nizamlı beslenmesi çok değerlidir. Bunun yanı sıra beslenmede seçilecek besinler, atakları engelleme konusunda büyük değer taşıyor. Bilhassa katkı unsurları içeren hazır besinler; çikolata, çok çay tüketimi, kahve ve mayalı içeceklerin tüketilmesi atakları sıklaştırmaktadır. Migren tanısı olan hastaların, atakları tetikleyen besinleri tespit ederek bunlardan uzaklaşması, devamlı ilaç kullanımı ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.”

Kolsal, migrenle savaşarak değil, arkadaş üzere yaşayarak ortayı yeterli tutmak ve hoşlanmadığı davranışlardan uzak kalmak gerektiğini vurguladı.