Ünlü bankadan yeni yatırım tezi: Altına kıymetli rol!

Küresel iktisadın tarafına dair telaş ve belirsizlikler artıyor. Dünya son birkaç ay içinde pandemiden Putin’e, enfeksiyonlardan enflasyona geçiş yaptı. Yenilenebilir güce yönelim metal ve mineral talebini artırdı. Dünyanın önde gelen bankacılık kümelerinden Merrill Lynch bu ortamda yatırım stratejilerinin değişeceğini ve altının yeni süreçte değer kazanacağını düşünüyor. Banka, her hafta bir Sermaye Piyasası Görünümü raporu yayınlıyor. Kuruluş, bu yıl FAANG 2.0 isimli bir yatırım tezi öne sürdü. Bu yatırım paketinde altına değerli bir rol biçiliyor.

FAANG 1.0’DAN FAANG 2.0’A GEÇİŞ ZAMANI

Dünya’dan Evrim Küçük’ün derledği habere nazaran; Özgün FAANG kısaltması, son 10 yılda getirilerin çok büyük bir kısmını oluşturan ve akabinde pandemi vurduğunda fiyatı da daha yükselen teknoloji şirketlerini tanımlamak için kullanıldı. FAANG 1.0; Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google’ı içeriyordu. Sonrasında bu şirketler düşüş eğilimine girdi. Merrill, FAANG 1.0’dan FAANG 2.0’a “rotasyon” yaşanacağını gündeme getirdi. Kuruluşa nazaran FAANG 2.0 içinde şunları barındırıyor; yakıtlar, havacılık, tarım, nükleer/yenilenebilir, altın ve metaller/ mineraller.

Merrill, çeşitlendirilmiş portföyün ehemmiyetine vurgu yaptığı raporlarından mayıs ayı tarihli olanında şöyle sözler kullanmıştı: “Birkaç ay içinde pandemiden Putin’e; enfeksiyonlardan enflasyona; Büyük Bilgiden Büyük Petrole; Zoom’dan çinkoya, E-ticaret’ten elektrikli araçlara; sıhhat testlerinden yaptırımlara, Hastalık Denetim Merkezi’nden (CDC) Kuzey Atlantik Paktı’na (NATO), ‘cloud’dan kobalta geçiş yaptık.”

FAANG 2.0’DA ALTININ ROLÜ

Kuruluşun bu türlü bir devirde yeni yatırım paketi olarak savunduğu FAANG 2.0’da altının değerli bir rol üstlendiği belirtiliyor. Altın, öteki kimi varlıklara nazaran hala daha güçlü bir performansı olduğu tabir ediliyor.

Son 6 ay içinde FAANG 1.0 yüzde 38 civarında bedel kaybı yaşarken, birebir periyotta altının kaybı yüzde 3 dolayında. Merrill’in yatırım stratejisinde altının, serveti büyütmekten çok muhafaza emelli olduğu söz ediliyor. FAANG 2.0 yatırımlarının kıymetli bir modülü olmasının, altının daha yaygın hale gelmesi için değerli bir itici güç olabileceği belirtiliyor.

Yeni stratejiyi destekleyen başlıklar

* JEOPOLİTİK GERİLİMLER

Rusya ve Ukrayna ortasında sürmekte olan savaş, yakıt, tarım, güç ve altın ve metaller/mineraller üzere diğer “sabit varlıklara” olan talebi artıracak. Çatışmanın nasıl çözüleceği ve daha da tırmanıp tırmanmayacağı belirsizliğini koruyor.

* ENFLASYONİST BASKILAR

Fiyat artışlarının, daha evvel düşünülenden daha uzun müddet devam etmesinin olası olduğu belirtiliyor. Akaryakıt pompasında ne ödendiği odak noktası olurken, dünya besin fiyatları tüm vakitlerin rekor düzeylerinde. Yakın vakitte gevşeme beklenmiyor.

* ARZ VE TALEP DENGESİZLİĞİ

FAANG 2.0’ı yönlendiren arz/talep dengesizliğinin gerisinde iki temel neden var üzere görünüyor. Birincinin, pandemide patlak veren tedarik zinciri problemleri. Ekipman kıtlığı, işgücü kesintileri, lojistik darboğazlar ve daha yüksek girdi maliyetleri, eserlerin pazara girmesini hâlâ engelliyor. İkincisi, bu gereçler için arzdan daha fazla talep var. Örneğin, artan savunma harcamaları yakıt ve havacılık için daha fazla talep yaratıyor. NATO, iştirakçi ülkelerin 2024’e kadar GSYİH’nın en az yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayırmasını kural koşuyor. KONUT talebi büyüyor. Üretimi sağlamak için gereken metaller/mineraller için ağır talep yaratılıyor.

SATIŞ BASKISI SÜRÜYOR

Güçlü dolar gümüşü çaresiz bıraktı

Gümüş boğaları, fiyatlardaki düşüşü eğilimi bilakis çevirmekte başarısız oluyor. Satışların ağırlaştığı piyasada fiyatlar kritik 19.0 dolar bariyerinin üzerinde güç kazanamıyor. Gelecek aylarda talebin ekonomik resesyon nedeniyle gerileyeceği kaygısı ve artan arzın fiyatlanması nedeniyle ons gümüş son birkaç gündeki düşüş eğilimini sürdürdü. Gümüşün ons fiyatı geçen yıl ocak ayının en yüksek noktasının yaklaşık yüzde 35 altında olan 19.30 Dolar bandında süreç görüyor.

FİYATLARI DÜŞÜREN 3 SEBEP

Gümüş fiyatı birkaç nedenden ötürü düşüş eğiliminde.

* Birincisi, Fed’in daha fazla nakdî sıkılaştırmaya işaret etmesiyle ABD Doları güçlü karlarını sürdürdü.

* İkincisi, yüksek gümüş arzı. Son birkaç ayda, birçok gümüş madenciliği şirketi, düşen fiyatları telafi etmek için arzını artırdı.

* Üçüncüsü, gümüş yatırımı endüstriyel bir metal olduğu için artan resesyon riskleri nedeniyle fiyatı düştü. Gümüş ayılarının temel takviye olarak 18 doları hedeflemeye devam etmesi halinde satışların süreceği uyarısı yapıyor. Fakat fiyatların 21.20 dolar direncinin üzerine çıkması halinde görünümün güzelleşebileceği belirtiliyor. Kısa vadede fiyatların 18.75-19.73 dolar bandında kalması bekleniyor.