Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesi olan Karadeniz’de yağışlar azaldı

Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesi olan Karadeniz’de son 5 aydır yağış ölçüleri büyük oranda azaldı.

Yaz aylarını geçtiğimiz yıllara oranla yağışsız geçiren Trabzon’da ise kente içme suyu sağlayan Atasu Barajı’nın su düzeyi buharlaşmanın da tesiriyle yüzde 5 oranında azalırken, baraj düzeyi yüzde 95 düzeylerinde olsa da kırsalda bulunan su kaynaklarında önemli kuruma gözlendi.

Dere yataklarının ve su kaynaklarının kurumaya başladığı bölgede yaz mevsiminde artan nüfusun yanı sıra bilinçsiz ve kaçak kullanımın da tesiriyle birtakım mahallelerde susuz günler yaşandı. Eylül ayının girmesiyle başlayan sağanak kuraklığa can suyu olsa da uzmanlar tedbir alınmadığı takdirde yakın gelecekte susuzluğun daha büyük boyutlara ulaşacağını belirtiyor. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, ülke olarak yaz aylarında önemli bir kuraklık yaşandığına dikkat çekerek, kent merkezi ile birlikte Akçaabat ve Yomra ilçelerinin su gereksinimini karşılayan Atasu Barajı’nda yüzde 5’lik bir azalma olduğunu belirtti.

Zorluoğlu, “Genel olarak Türkiye’de özellikle yaz aylarında önemli bir kuraklık yaşadık. Karadeniz Bölgesi bunun içerisinde Trabzon, Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgelerinden bir tanesi. Lakin son yıllarda özellikle yaz aylarında Trabzon’da önemli bir yağış azalması ile karşı karşıyayız. Bu yıl temmuz ayında ortalama mevsim normallerine kıyaslarsak yüzde 29 yağış azalması var. 2021 yılının Temmuz ayı ile kıyasladığımızda bu yüzde 59’luk bir azalmaya tekabül ediyor ki bu önemli bir kuraklık manasına geliyor.

Buna bağlı olarak su kaynaklarımızda oldukça azalmalar oldu. Merkeze su sağlayan Atasu Barajı’mızda çok büyük bir sorun yaşamadık. Yüzde 5’lik bir azalma olmakla birlikte ilçe merkezlerine ve özellikle kırsal mahallelerimize su sağladığımız derelerde çok büyük su azalmaları kelam konusu ve buna bağlı olarakta su kesintileri, su sorunları yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.