Türkiye’de geliştirildi: Denizaltıların gücüne güç katacak

Türk savunma endüstrisi bünyesinde geliştirilip üretilen denizaltıların yetenekleri, Sonar Fish Test ve Ölçüm Sistemi’yle test edilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen “Yeni Tip Denizaltı Programı” kapsamında çok sayıda yerli firmanın eser ve kabiliyetlerinin birinci sefer bir denizaltı platformunda kullanılması sağlanıyor.

Sualtı elektroniği ve akustiği hususlarında çalışmalar yürüten Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Reis sınıfı 6 denizaltının üretileceği programda kullanılmak üzere, Torpido Karşı Önlem Sistemi’nin de ortalarında bulunduğu, birçok kritik savunma ve ömür takviye sistemi geliştirdi.

Yeni tip denizaltıların deniz kabul testlerinde kullanılacak olan Sonar Fish sisteminin modernizasyonu için fabrika kabul testleri muvaffakiyetle tamamlandı.

Reis sınıfı denizaltılar için hayati değere sahip sonar sistemlerinin performansını doğrulamakta kullanılacak olan Sonar Fish Test ve Ölçüm Sistemi’nin modernizasyon çalışmaları 1 yıldan kısa müddette sonuçlandı ve fabrika kabul testi kademesine gelindi.

Hedef üzere davranabiliyor

Sonar Fish sistemiyle test edilecek sonar sistemleri için karmaşık akustik sinyaller üretilerek yayınlanabiliyor, sistemin muhabere özelliği sayesinde denizaltıyla irtibat kurulabiliyor.

Sistem, pasif ara tespit sonarlarının doğruluğunu ölçmeye yarayan süreçler de yapabiliyor. Alçak frekans (LOFAR) ve modüleli pervane gürültülerini (DEMON) temsil eden sinyaller üretilerek akustik yayın gerçekleştirebiliyor.

Aktif sonar sinyalleri üretilerek su üstü gemilerinin sonarları simüle edilebiliyor, transponder özelliği ile etkin sonar palslarına karşılık gelen eko sinyalleri üretilerek gaye üzere davranması sağlanabiliyor.

Sonar operatörlerinin eğitimlerinde de Sonar Fish Test ve Ölçüm Sistemi’nden yararlanılacak.

Proje kapsamında, tüm bu özellikleriyle yurt dışı kaynaklı ve demode durumdaki eski sistemin yerine, daha gelişkin nitelikli ve bugünün teknolojisine sahip bir Sonar Fish sistemi ülkeye kazandırılmış oldu.

Müren ve MİLDEN üzere ulusal projelerin test ve kalifikasyonlarında da kullanılabilecek projenin, bu yaz gerçekleştirilecek liman ve deniz kabul testleriyle yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.