Türkiye harekete geçti! Yunanistan’a karşı kritik hamle!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla 25 Avrupa Birliği (AB) başşehrine, AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Ege sıkıntılarının tahliline ait Türkiye’nin tavrını ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildi.

DİKKAT ÇEKİLEN KONULAR

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye nazaran, 25 AB başşehrine, AB Yüksek Temsilcisi Borrell’e, BM Güvenlik Kurulu Daimi Üyeleri ile NATO ve BM Genel Sekreterlerine 1 Eylül’de iletilen mektuplarda, Yunanistan’ın hukuksuz hareketlerine ve maksimalist taleplerine de dikkati çekildi.
 

Mektupta, Ege Denizi’nde birbiriyle yakından ilişkili ve bağlantılı bir dizi sorun bulunduğu, bu problemlerin, kara sularının ve ulusal hava alanının genişliği, kıta sahanlığı ve kara sularının sonlandırılması, Doğu Ege Adaları’nın gayriaskeri statüsünün ihlali, geçerli milletlerarası antlaşmalarla egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar ile SAR, FIR ve NAVTEX üzere hizmet alanları olduğu vurgulandı.

BAŞKA BİR ÜLKE TARAFINDAN TANINMAYAN…

Yunanistan’ın, Ege’deki kara sularının genişliğinin 6 deniz mili olmasına karşın, 10 deniz mili hava alanına sahip olduğunu sav ettiği vurgulanan mektupta, Yunanistan’ın diğer hiçbir ülke tarafından tanınmayan, örtüşmeyen kara suları ve hava alanı hudutlarına sahip dünyadaki tek ülke olduğunun altı çizildi.

Öte yandan mektupta, Türkiye’nin, Ege sorunlarının iki ülkenin temel hak ve legal çıkarlarının karşılıklı olarak tanınmasıyla memleketler arası hukuk çerçevesinde çözülebileceğine inandığı aktarıldı.

Mektupta, Türkiye’nin diyalog ve iş birliği yanlısı tavrına karşın Yunanistan’ın diyalogdan kaçındığı, gerginliği tırmandırdığı ve AB’yi Ege meselelerinin bir modülü haline getirdiği de yer aldı.