TSK’de subaylık için ‘nikâh’ şartı: ‘Evlenmeden birlikte yaşayanlar’ yönetmeliğe girdi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İşçi Temin Daire Başkanlığı, 2022’ye ait Ulusal Savunma Üniversitesi’nde görevlendirilmek üzere dış kaynaktan öğretmen ve mühendis sınıfı muvazzaf subay adayı, tabip, diş tabibi ve özel nitelikli vücut eğitimi öğretmeni subay adayı temini için ilan yayımladı.

Başvuru kılavuzundaki birtakım hususlar ise dikkat çekti. 2020 dahil olmak üzere genel müracaat koşulları, Türk vatandaşı olmak, sivil ve askeri okullardan çıkarılmamış olmak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olmak üzere toplam yedi husustan oluşuyordu. Lakin TSK’ye subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş kurallarına ait 2021’de yönetmelik değişikliğine gidilmesiyle 2021’den itibaren şartlar güncellendi.

“GENEL AHLAK”

Kılavuzun “Adaylarda aranacak nitelikler nelerdir?” başlığı altında sıralanan genel müracaat kurallarından öne çıkanlar şöyle:

– Genelev, birleşme yeri, randevu meskeni, tek başına fuhuş yapılan konut ve emsal yerlerde çalışmamış yahut aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamak. 

– Genel ahlak ve edebe muhalif mahiyette her türlü yazılı, sesli ve manzaralı yapıtların, kaydedildiği malzemeye bakılmaksızın üretmek ve satmaktan yahut kumar nedeniyle idari yaptırım uygulanmamak, yargılanmamak, cezaya çarptırılmamak.

– Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kar yollarında çalışmamak ve hala çalışmıyor olmak.

– Rastgele bir bayanla yahut erkekle nikâhsız olarak karı-koca üzere birlikte yaşamamak yahut yaşamıyor olmak, gayritabii cinsi eğilimleri tespit edilmemiş olmak.”