Toyota’dan yatırımcısını şaşırtan varsayım

Toyota payları, mart ayında başlayan mali yıl için operasyon kâr kestirimlerini 2,4 trilyon yende (18 milyar dolar) tuttu. Analistlerin medyan iddiası dünyanın en büyük otomotiv üreticisinin 3.3 trilyon yen kâr etmesi istikametindeydi.

Toyota ile analistlerin kâr kestirimleri ortasındaki farkın, şirketin daha evvel bu mali yıl için dolar/yen paritesini 115 olarak belirlenmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran, Japon otomotiv devinin öngördüğü düzeyde kârların daha düşük olması beklenirken, yen Haziran başından beri 130 yen ya da daha üzerinde süreç görmesiyle ülke içindeki gelirlerin artmasına neden oldu. Toyota dolar/yen parite öngörüsünü 130 olarak güncelledi.

ÜRETİMDE PLANLI BİR DURDURMAYA GİDİLECEK

Şirketin açıklamasına nazaran dolar/yen paritesinde 1 yenlik artış şirketin 45 milyar yen daha fazla kâr etmesi manasına geliyor.

Kurda yaşanan hareketler kârlılık için kritik bir ehemmiyete sahipken Toyota’nın otomobil üretimindeki yeterliliği karşılaştığı öbür bir zorluk olarak öne çıkıyor. Yarı iletken kıtlığı, yükselen hammadde maliyetleri ve Çin’de yaşanan bozulmalar tüm dünyada otomotiv üretim çizgilerinde karmaşalara neden olmuştu. Üç ay evvel Toyota’dan yapılan açıklamada nisan-haziran ortasındaki çeyrekte gerçeklerle daha dengeli bir yol izleneceği ve üretimde planlı bir durdurmaya gidileceği belirtilmişti.

Toyota bu mali yıl için 9.7 milyon otomotiv üretimi planına sadık kalacağını kaydetti.