Tertipli Metformin kullanımı B12 vitamini eksikliğine neden oluyor

Fransa’da 9 milyonu aşkın kişi diyabetten etkileniyor. Dünya çapında ise yaklaşık 500 milyon insanın diyabetten etkilendiği varsayım ediliyor. Bu sıhhat sorunu 3 faktörün tesiri altında daima ilerliyor. Bu faktörler sıhhatsiz beslenme, hareketsiz ömür üslubu ve fizikî antrenman eksikliği olarak görülüyor.

Yeterli ve istikrarlı bir diyet, daha fazla bitki ve konut üretimi eserlerin tüketimi ve hareketli kalmak sağlıklı bir hayatın birinci adımıdır. Lakin, tüm bunlara karşın günlük ilaç tedavisinin koşul olduğu durumlar da vardır.

Türkiye’de milyonlarca kişi tip 2 diyabet tedavisi görmektedir. Birçok kişi, beslenme sistemini ve fizikî hareketliliğini güzelleştirmek için bir programla birlikte başta metformin olmak üzere ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaç, bir anti-hiperglisemik tesire sahiptir ve hipoglisemiyi önler.

Metformin ve B12 vitamini

Düzenli metformin alımı B12 vitamini eksikliklerine neden olabilir. Bilimsel çalışmalar, sistemli metformin alımının olaylarda en önemli, geri dönüşü olmayan hudut hasarına neden olabilecek B12 vitamini eksikliklerine neden olabileceğini göstermektedir.

Metformin, farklı sistemler yoluyla B12 vitamini emilim bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle, bağırsaktan emilimde azalma ve bağırsak bakterilerinin çoğalması, B12 vitamini emilimini engelleyebilir.

Bu kurala çok az uyulsa bile, metformin ile tedavi edilen tüm hastalarda B12 vitamini düzeyinin nizamlı olarak denetim edilmesi gerekmektedir. Birinci tedbir elbette ilgili uzmanla konuşmaktır, lakin en kolay yol, çok dozda B12 vitamini riski olmadığı bilindiği için tertipli olarak B12 vitamini desteği almaktır.

Sinir hasarına neden oluyor

Periferik hudut hasarından kaynaklanan diyabetik nöropati, diyabetin en sık görülen kronik komplikasyonlarından biridir. Kandaki yüksek şeker konsantrasyonu olan hiperglisemi, bedende kimyasal değişikliklere neden olur ve bu da sonunda hudutlara ziyan verir. Bu değişiklikler, sonlarda sinyal iletiminde yavaşlamadan hudutta yapısal hasara kadar değişebilir. Bu değişiklikler hem derideki kasları ve hisleri denetim eden periferik sonları hem de iç organların işleyişinde yer alan otonom hudut sisteminin hudutlarını etkileyebilir.

Periferik sistemdeki hudut hasarı kendini çok çeşitli formlarda gösterebilir. Belirtiler uyuşukluk hissinden şiddetli ağrıya kadar değişebilir. Bu hasar ayrıyeten istikrar ve uyum kaybına yol açabilir.

Metformin, tip 2 diyabet için en çok reçete edilen ve tesirli tedavilerden biridir. Kullanımı B12 vitamini eksikliği ile bağlı olduğu için hudut hasarı riskini artırır. Lakin günümüzde şimdi metformin ile tedavi edilen şahıslarda B12 vitamini seviyelerini izlemek için resmi bir tavsiye bulunmamaktadır.

Uzmanlar, metformin alan hastaların B12 vitamini seviyelerinin daha sık denetim edilmesi gerektiğine iaşret ediyor. Geri dönüşü olmayan hudut hasarını önlemek için eksikliklerin uygun halde ele alınması epey kıymetlidir.