TEMSA’dan bir birinci: Avrupa’nın birinci elektrikli şehirlerarası otobüsü yollara çıkıyor

Sabancı Holding ve PPF Group iştirakinde faaliyet gösteren ve elektrikli eser gamındaki araç sayısını beşe çıkaran TEMSA, birinci elektrikli şehirlerarası otobüs olma özelliğine sahip yeni elektrikli araç modeli olan LD SB E’yi, Hannover’de düzenlenen fuarda tanıttı.TEMSA, gelecek 3 yıl içinde elektrikli araçların toplam üretim içerisindeki hissesini yüzde 50’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Lansman aktifliği kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu şöyle:

“AVRUPALI BİR ŞİRKET OLARAK KITANIN BİRİNCİ ŞEHİRLERARASI ELEKTRİKLİ OTOBÜSÜNÜ ÜRETMİŞ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

“TEMSA olarak, sürdürülebilirlik ve dijitalizasyon odaklı dönüşümü kendi bölümümüzde en erken fark eden firmalardan biriyiz. Uzun yıllardır iş süreçlerimizi buna nazaran dizayn ederken, müşterilerimizi de merkeze koyarak iki mevzuyu önceliklendiriyoruz. Bir yandan sürdürülebilir büyümemizi desteklerken bir yandan da elektrifikasyon başta olmak üzere yeni fırsat noktalarına odaklanarak sürdürülebilirlikle ilgili vaatlerimizi, amaçlarımızı yerine getiriyoruz. LD SB E aracımızla birlikte ulaştığımız elektrikli araç gamımız, TEMSA’nın bu yoldaki kararlılığın en değerli göstergesi. Bugün farklı segmentlerde, 5 farklı elektrikli aracın lansmanını yapmış olan dünyadaki seçkin şirketlerden biriyiz. Ayrıyeten LD SB E aracımızla, Avrupalı bir şirket olarak kıtanın birinci şehirlerarası elektrikli otobüsünü üretmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Şayet kuzeye gitmek istiyorsanız bunun en kolay yolu kutup yıldızını takip etmektir. Bizim kuzeyimiz daha yaşanabilir, daha pak, daha inançlı bir dünya. Kutup yıldızımız ise sürdürülebilirlik. Bu seyahatte kararlı formda yolumuza devam ediyoruz. Bu kapsamda 2025 yılında da üretim tesisimizden çıkan her iki araçtan bir adedinin elektrikli olmasını hedefliyoruz.”

TEMSA Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp ise şöyle kıymetlendirdi:

“TEMSA’NIN BU POZİSYONUNU, YENİ ARAÇLAR VE YENİ TEKNOLOJİLERLE BİRLİKTE ÖNÜMÜZDEKİ PERİYOTTA DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ”

“TEMSA, 1968 yılından bu yana kesime, çok sayıda otobüs ve midibüs modeli getirmiş; bunları dünyanın 70’e yakın ülkesinde yollara çıkarmayı başarmış global bir oyuncu. 510 bin metrekare alana konseyi olan tesisinde, TEMSA’nın bugüne kadar ürettiği araç sayısı 130 binin üzerinde. 2020’nin son çeyreği prestijiyle, Sabancı Holding ve PPF Group iştirakinde faaliyet gösteren TEMSA, kardeş şirketi Skoda Transportation ile birlikte bilhassa elektrifikasyon tahlilleriyle global pazarlarda artık çok daha güçlü, çok daha kararlı. Bugün sıfır emisyonlu araçlarda dünyada öncü ve örnek role soyunan bir şirket olan TEMSA’nın bu pozisyonunu, yeni araçlar ve yeni teknolojilerle birlikte önümüzdeki periyotta daha da güçlendireceğiz.”

TEMSA Ar-Ge ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Caner Sevginer ise şöyle belirtti:

“DEPOLAMA TEKNOLOJİLERİNİ NASIL DAHA KULLANILABİLİR HALE GETİREBİLİRİZ SORUSUNUN KARŞILIKLARINI ARIYORUZ”

“Bugün dünyada, Ar-Ge kültürü yaratabilmenin birinci adımı bir sonraki hamleyi düşünmek; bugünle yetinmeden yarına baş yormaktır. Geleceğin teknolojilerinde oyun kurucu olabilmek için gerekenlerin tahlilini bugünden yapıp ona nazaran stratejik bir istikamet almaktır. Bizim TEMSA’da yıllardır yaptığımız şey, işte tam olarak bu. Elektrikli araçlar, güç depolama teknolojileri ve otonom araçlarla ilgili uzun yıllardır yaptığımız çalışmalar da işte bu bakış açısının birer göstergesi. Tüm bu teknolojileri de Üretim tesisimizin içerisinde yer alan Ar-Ge merkezimizde geliştiriyoruz. Yaptığımız çalışmaların temeline de bugün elektrifikasyonu yerleştirmiş durumdayız. Dünyadaki elektrifikasyon ihtilalini odağımıza alıp, bir yandan toplu taşımaya ve ulaştırmaya yönelik tahlillerimizi geliştirirken, bir yandan da bu ihtilalde yeni bir sayfa açacak depolama teknolojilerini nasıl daha kullanılabilir hale getirebiliriz sorusunun cevaplarını arıyoruz. LD SB E de Ar-Ge merkezimizde yaptığımız bu çalışmaların bir sonucu.”