Suudi Arabistan’dan flaş İsrail kararı

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesinden yapılan yazılı açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Suudi Arabistan, memleketler arası hava alanını kullanan sivil uçuşlar ortasında ayrım yapmamayı öngören 1944 Chicago Milletlerarası Sivil Havacılık Konvansiyonu’na uyma ve memleketler arası havacılık irtibatını sağlama gayretleri doğrultusunda ülkenin hava alanını, Sivil Havacılık Otoritesi taleplerini yerine getiren tüm uçuşlara açma kararı aldı.”

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada, Lider Biden’ın, Suudi Arabistan’ın “tarihi bir kararla” hava alanını İsrail’i de kapsayacak halde tüm sivil uçuşlara açmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

ABD Lideri Joe Biden, dün, İsrail ve Filistin’den sonra Orta Doğu tipinin ikinci ayağı olan Suudi Arabistan’a geçeceğine değinerek şunları söylemişti:

“Yarın (15 Temmuz 2022) İsrail’den direkt Cidde’ye, Suudi Arabistan’a uçan birinci Amerikan Lideri olacağım. Bu, değerli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde direkt bir bildiri taşıyor olacağım: Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı inanılmaz fırsatlar getirecek bir bildiri.”