SpaceX’in eski mühendisi kendi projesi için kolları sıvadı

Tons of Mirrors (Tonlarca Ayna) isimli bir teşebbüs kuran Nowack, Dünya yörüngesine büyük aynalar yerleştirmeyi ve bu sayede gece boyunca Güneş gücünden faydalanabilmeyi hedefliyor.

26 yaşındaki mühendisin projesine nazaran Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (UUİ) monte edilecek bu yansıtıcı yüzeyler, Güneş ışığını gezegen üzerinde o sırada ışık almayan Güneş panellerine yönlendirecek.

Independent Türkçe’deki habere göre bu birinci bakışta çok yenilikçi bir fikir üzere görünse de uzaya ayna yerleştirme konseptini Nowack icat etmedi. Aslında ABD idaresine bağlı bir komite daha 1977’de bu fikri onaya sunmuştu.1988’de Rusya’da Znamya Projesi, yörüngeye 20 metrelik bir aynayı muvaffakiyetle yerleştirmiş ve Avrupa’da 5 kilometrelik bir alana ışık huzmesi yönlendirmişti.

Nowack ise en yeni teknolojileri kullanarak Güneş gücünü evvelki projelerden en az 90 kat daha ucuza getirme argümanıyla öne çıkıyor. Makine mühendisinin birinci planı, Güneş ışığını aynalar aracılığıyla yönlendiren uzun bir yapıyla Dünya’nın etrafını sarmaktı. Fakat bu pek ekonomik olmadığı için planda değişikliğe gitti.

Mühendisin yeni planı ise çoklu parabolik aynaların UUİ üzerine takıldığı ve bunlara yansıyan ışığın kolimatörler aracılığıyla Dünya’ya gönderildiği bir yapıya odaklanıyor.

200 yıl içinde fosil yakıtların yerini alacak

Röntgen üzere aygıtlarda da kullanılan kolimatörler, ışık huzmelerini paralel hale getirme ve etraftaki gerekli olmayan ışığı bloke etme vazifesini görüyor. Son günlerde Nowack, UUİ’ye birinci kolimatörleri kurmak için finansman toplamaya çalışıyor.

VICE’a konuşan mühendis, “Bugün, Güneş panelleri yılda 20 milyar doların döndüğü bir sanayi. Tasarladığım proje ise şu anda sahip oldukları tüm pazarlardan daha büyük” diyor:

Bu, 200 yıl içinde fosil yakıtların yerini alacak, 17 trilyon dolarlık bir pazar.