Sinop’ta pazar tezgahlarında zerzevat fiyatları düştü

Yerli üreticilerin eserleri arttı, pazar tezgahlarında zerzevat fiyatları düşüşe geçti…

Sinop’ta kurulan pazar tezgahlarında zerzevat fiyatlarındaki düşüş dikkat çekti.

Üreticiler düşüşün 1 ay süreceğini, çiftçinin masrafları azaltılmadığı sürece eser fiyatlarının tekrar artacağını belirtti.

“Yerli eserlerde düşüş yaşanacak”

Sinop Kapalı Pazaryeri esnafı Oğuzhan Yıldırım, “Bafra, Çarşamba, Amasya çiftçilerinin yerli eserleri gelmeye başladığı için düşüşler var. Bu yerli biber, patlıcan, domates üzere eserlerde daha düşüş yaşanacak, 7-8 TL bandına düşebilir. Lakin kısa bir süreç, 1 aylık bir müddette düşecek. Sonra tekrar bu sayılar 20-25 bantlarını görür sebze-meyvede” diye konuştu.

“Tohumculuk bitti Türkiye’de”

Fiyatların tekrar yükselmemesi için çiftçinin daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, “Çiftçinin buna gereksinimi var. En büyük düşürmeleri gerekenlerden birisi de gübre. Biz birçok şeyi ihraç eden insanlarız. Tohumculuk bitti Türkiye’de, muhakkak kısımlar yapıyor birtakım kentlerde onun dışında kalmadı. İhracattan ötürü bu sayılara bu ülkenin dayanma gücü yok” tabirlerini kullandı.

“Yine artırım gelecek”

Pazar esnafı Samet Esen, “Patatesi geçen hafta 12,5 TL’ye sattık, bu hafta 10 TL diyoruz. Lakin tekrar artırım gelecek, perşembe günü yeniden tıpkı fiyata çıkacak tahminen. Şu anda bir tek yerden mal çıkıyor. Afyon, Amasya bu da Türkiye’nin gereksinimini karşılamıyor, ufak ihracat oluyor onun için fiyatlar bu kadar yüksek” dedi.

“İstanbul’dan gelme sebebimiz hayat pahalılığı”

İHA’nın haberine nazaran; İstanbul’dan memleketine dönüş yaptığını söyleyen Bülent Keskin, “İstanbul’a nazaran burası daha cüzi, daha uygun. Üretim konusunda burası daha yüksek, İstanbul’dan gelme sebebimiz hayat pahalılığı. Orada çok yüksek olduğu için buraya gelmekte bulduk devayı. Tekrar arkadaşlarımız, tanıdıklarımız memleketlerine dönüş yapmaya başladılar” halinde konuştu.