Sağlıkta gelinen son durum: İlacı bulamadığı için kör kalma ihtimali var…

Sağlık sistemindeki sorunlar her geçen gün artarak devam ediyor. Devlet hastanelerindeki bazı bölümlerden randevu bulmak mümkün değil… Özel hastanelerdeki fiyatlar ise uçmuş durumda…

Yurttaşlar zar zor bir şekilde muayene olsa da bu sefer tedavisi için gereken ilacı bulmakta zorlanıyor hatta bulamıyor… Onlardan birisi de 52 yaşındaki Selahattin Güngör…

Mardin’de yaşayan Güngör, gözlerinde fark ettiği görme bozukluğu nedeniyle bundan 4 ay önce Mardin Devlet Hastanesi’ne gitti.

Doktoru, Sarı Nokta hastalığı teşhisi koyduğu Güngör’e, bu hastalığın önemli bir hastalık olduğunu, körlüğe neden olabileceğini ve ihmal etmemesi gerektiğini söyledi.

Bir aylık ilaç tedavisi işe yaramayınca Güngör, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Hastanesi’ne sevk edildi.

Çünkü bu ameliyatı yapan tek devlet hastanesi buydu…

Yapan özel hastane olup olmadığını bilmiyor Güngör ancak, “Varsa bile kim bilir kaç para isteyecekler, nasıl ödeyeceğim?” diyor…

3 AY SONRAYA RANDEVU BULABİLDİ

Güngör, Sağlık sistemindeki aksaklıkla bu noktada yüz yüze geldi. Körlüğe kadar gidebilecek rahatsızlığı olmasına rağmen randevu bulamadı…

Anca 3 ay sonrasına, 16 Şubat 2023 tarihine randevu bulabildi. Sonunda muayeneye girebildiğinde gözlerindeki rahatsızlığın kronikleştiğini ve bir an önce ameliyat olması gerektiğini, yoksa hastalığının körlüğe gidebileceğini öğrendi.

AMELİYATINDA KULLANILACAK İLAÇLARI ONDAN İSTEDİLER

Doktor, Güngör’e, ameliyatında kullanılması gereken iki ilaç olduğunu ve bunları kendisinin temin etmesi gerektiğini bildirdi.

Güngör, reçetede yazan Aurogren ve Visudyne isimli ilaçları nereden bulacağını sordu. Güngör, doktordan aldığı yanıtı ve sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

DOKTOR “İLACI GETİREBİLEN GETİRİYOR” DEDİ

*“İlaçları nereden bulacağımı sorduğumda, ‘Maalesef hastalarımız bu ilaçları bir şekilde kendisi buluyor. Getirebilen getiriyor’ dedi. Doktorun yanından ayrıldıktan sonra hemen hastane civarındaki eczanelerde ilaçları aramaya başladım, bulamadım.

ECZACILAR İLACIN “KARABORSAYA” DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

*Ben de sosyal medya üzerinden ve farklı kentlerde yaşayan akrabalarım, arkadaşlarım vasıtasıyla ilacı aramaya başladım. Aurogren isimli ilacı İstanbul Cerrahpaşa’da 2500 liraya bir eczaneden buldum.

*Eczacılar, Visudyne isimli ilacı bulamayacağımı hatta karaborsaya düştüğünü söyledi. Kendilerinin de belirli dönemlerde ve çok sınırlı sayıda bu ilaca ulaşabildiğini belirttiler.”

“MAĞDURİYETİMDEN FAYDALANMAK İSTEDİLER”

Ameliyat olması için şart olan ilacı aramaya devam eden Güngör’ü dolandırmaya çalıştılar… Eczane satış fiyatı 11 bin 460 lira olan ilaç için 46 bin lira istediler… Kişinin kendisine sosyal medyadan ulaştığını aktaran Güngör, “İlacın kendisinde olduğunu söyledi, benden 46 bin lira talep etti… ‘Tamam ilaç varsa parayı vereceğim sana ama ilacı arkadaşımla birlikte eczacıya götürüp teyit ettireceksin’ dedim. Böyle bir şeyi yapamayacağını, parayı bir an önce kendisine atmam gerektiğini ancak o şartlarda ilacı bana göndereceğini söyledi. O da muhtemelen dolandırıcıydı, mağduriyetimizden faydalanmak isteyen biriydi” diyerek başına geleni anlattı.

İLAÇ FİRMASINI ARADI AMA SONUÇ AYNI….

Güngör ilaç firmasının Türkiye temsilciliğini de aradı. “Bu ilacı nasıl temin edebileceğimi sordum” diyen Güngör, “Kendilerinin bana söylediği şu: İlaç Almanya üretimliymiş. Yılda bir ya da iki defa kısıtlı miktarda Türkiye’ye geliyormuş. İlaç maalesef yok” ifadelerini kullandı…

CİMER’DEN ŞOKE EDEN YANIT

Güngör son çare olarak CİMER’e yazdı… Gelen yanıt, Güngör’ün yaşadığı soruna çare olmadı…

CİMER, ilacın bulunmadığını doğruladı… Verilen yanıtta, “İlacın firma yetkilisi ile yapılan görüşmede ilacın firma stoklarında olmadığı ve yeniden piyasaya verilmesine ilişkin net bir tarih olmadığı bilgisi alınmıştır. Farklı tedavi seçenekleri için lütfen hekiminize başvurun” denildi.

“ÖNCE İNSANLARIN SAĞLIK SORUNUNU ÇÖZÜN”

Sağlık Bakanlığı’na ve iktidar yetkililerine seslenen Güngör, “Lütfen mağduriyetimizi giderin. Televizyonlara çıkıp uçak yaptığınızı, araba yaptığınızı Avrupa’nın, Amerika’nın bizi kıskandığını söylüyorsunuz ya; önce insanların sağlık sorununu çözün, mağduriyetini giderin. Sosyal devlet olduğunuzu gösterin. Eğer öyleyseniz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir