Rusya’da toplam Kovid-19 vaka sayısı 3 milyonu aştı

Rusya’da toplam Kovid-19 vaka sayısı 3 milyonu aştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde etkisini arttırarak yayılmaya devam ediyor. Rusya’da Korona Virüs Kriz Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 29 bin 258 pozitif vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 3 milyon 21 bin 964’e yükseldiği bildirildi. Açıklamada, son 24 saatte 567 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesi ile toplam Kovid-19 kaynaklı can kaybı sayısının 54 bin 226’ya yükseldiği ifade edildi.

Ülke genelinde Kovid-19 vaka sayılarında yaşanan artışın yüzde 0.1’i geçmediği belirtilirken, Covid-19 kaynaklı can kayıplarında yaşanan artış ise yüzde 1.79 olarak kaydedildi. Kovid-19 vakalarında gözlenen iyileşme oranının ise yüzde 80.3’e yükseldiği, iyileşme oranlarındaki artışın ekim ayından itibaren kaydedilen en yüksek yüzde olduğunu aktarıldı.

Rusya’da son Kovid-19 verilerine göre Rusya’nın St. Petersburg kenti 3 bin 755 pozitif vakanın tespit edilmesinin ardından son 24 saatte ülkedeki en yüksek vaka sayısının kayda geçtiği kent oldu. Rusya’nın Sverdlovsk Oblastı ise 406 pozitif vaka ile ülkedeki en düşük günlük vaka sayısının tespit edildiği bölge oldu.

class=’cf’>

60 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR DA AŞI OLABİLECEK

Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko yaptığı açıklamada, Rusya’da 60 yaş üstü vatandaşlar için Kovid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V aşılarının kullanımına izin verildiğini duyurdu. Ülke genelinde toplu aşılamanın başlayacağına dikkat çeken Bakan Murashko, “Sağlık Bakanlığı, tıbbi kullanım talimatlarında yapılan değişiklikleri onayladı. Sputnik V aşısı, 18 yaş ve üstü kişileri aşılamak için onaylanmıştır. Bu nedenle 60 yaşın üzerindeki vatandaşlar artık yeni tip korona virüs enfeksiyonuna karşı aşılanabilir” ifadelerini kullandı.

Murashko, uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre Sputnik V’nin 60 yaş üzeri vatandaşlar için etkili ve güvenli olduğunu belirtti.

Rusya’da Kovid-19’a karşı aşılama kampanyası 10 Aralık’ta başlamıştı. Rusya Sağlık Bakanı Murashko 14 Aralık’ta yaptığı açıklamada, toplu aşılama kampanyası çerçevesinde Covid-19 aşılarının tüm ülkeye dağıtıldığını ifade etmişti.

Rusya: “Sputnik V aşısında alerjik reaksiyon gözlemlenmedi”

class=’cf’>

Rusya’dan koronavirüse karşı Sputnik V aşısını geliştiren Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, aşıda alerjik reaksiyonlar gözlemlemediklerini duyurdu.

ABD’de ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının uygulandığı bazı kişilerde ciddi alerjik reaksiyon görülmesinin açıklanması üzerine aşılara yönelik tartışmalar giderek artıyor.

Aşıların güvenliği ile ilgili başlayan tartışmalara Rusya da dahil oldu. Rusya’nın Sputnik V aşısını geliştiren Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, kendi geliştirdikleri aşıda alerjik reaksiyona rastlamadıklarını açıkladı.

Aşının tüm test süreçlerinde gözlemlendiğini aktaran Gintsburg, “Sputnik V aşısının geliştirilmesi sırasında birinci, ikinci ve üçüncü klinik deneyler sırasında ve sivil dolaşımı sırasında hiçbir alerjik reaksiyon görülmedi. Şu ana kadar 700 bin kişiye aşı uygulaması gerçekleştirildi. Rusya Federal Tıbbi Gözetim Ajansı (Roszdravnadzor) tarafından aşı uygulanan kişiler reaksiyonlara karşı gözlem altında tutuluyor” ifadelerini kullandı.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir