RADAR riskli mükelleflerin peşinde

Bu kapsamda gayrimenkul kira geliri elde eden ve gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan eden kişilere ilişkin analiz çalışması da yürütüldü. Bakanlık bünyesinde, riskli sektör ve mükellefleri daha hızlı şekilde tespit edebilmek için geliştirilen RADAR sistemiyle 2022 yılında 917 bin 475 mükellefi analize tabi tuttu. Başta gayrimenkul sektörü, araç alım satımı yapanlar, bayi ve galericiler, akaryakıt, turizm, kozmetik ve gıda sektöründe; gerçek ve tüzel kişilerin tespiti yapılarak ilgili denetim birimlerine listeleri verildi.

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI

Çalışmalar kapsamında gayrimenkul sektöründe haksız fiyat artışına sebebiyet vererek sektördeki arz talep dengesini olumsuz etkileyen ve aynı zamanda vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen emlakçılar özelinde de analiz çalışmaları yürütüldü. Gerçekleştirilen çalışmaları sonucu 134 bin 699 mükellef analize tabi tutuldu, 26 bin 430 mükellefin bildirimi şüpheli bulundu ve ilgili denetim birimleri ile paylaşıldı. Motorlu araç alım-satımı risk analiz çalışması kapsamında ise 122 bin 364 mükellef analize tabi tutulurken, piyasada spekülasyona sebebiyet veren ve aralarında bayi, galerici ve şahıs da olan 99 bin 296 mükellef, haklarında gerekli işlemlerin yapılması için ilgili birimlerle paylaşıldı.

GIDADA DENETİM

Gıda sektöründe faaliyet gösteren mükellefler de imalat, toptan ve perakende vergi kayıp ve kaçağı açısından değerlendirildi. Risk analizi çalışmaları sonucunda, 372 bin 636 mükellef analize tabi tutuldu, 7 bin 497 mükellef ilgili birimlerle paylaşıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir