Putin’in kısmi seferberlik davetine reaksiyon yağıyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın kısmi seferberlik buyruğunu “çaresizlik eylemi” olarak nitelendirdi. Avustralya ve Finlandiya da, Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesine ve Ukrayna’nın 4 bölgesinde bağımsızlığa ait referanduma gidilmesi karına reaksiyon gösterdi.

Almanya Başbakanı Scholz, New York’ta yaptığı açıklamada, “Rus hükümetinin son kararları bir çaresizlik hareketidir. Rusya, bu kabahat savaşını kazanamaz.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in alınan son kararla işleri daha da kötüleştirdiğini savunan Scholz, “Başından beri durumu, Ukraynalıların direnişini ve direnme iradesini, tıpkı vakitte Ukrayna’nın dostlarının birliğini ve kararlılığını büsbütün hafife aldı.” tabirini kullandı.

Scholz, ilan edilen kelamda referandumların dünya toplumu tarafından da asla kabul edilmeyeceğini vurgulayarak, “Bu nedenle Rusya, gerçekte yapmak istediği şey için yani komşusunun topraklarının bir kısmını zorla ele geçirmek için hiçbir münasebet sunamaz. Bu, asla kabul edilemez. İçinde yaşadığımız dünyada hukuk güçten üstün olmalıdır ve güç hukuktan daha güçlü olamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ASKERİ VE SİYASİ ZAYIFLIĞIN BİR İŞARETİ”

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ise Rus idaresince emredilen kısmi seferberliği sert bir lisanla eleştirerek, “Putin’in kısmi seferberlik kararı, tıpkı işgal altındaki topraklarda ilan edilen kelamda referandumlar üzere askeri ve siyasi zayıflığın bir işaretidir.” dedi.

Putin’in binlerce genci savaşta anlamsız bir mevte gönderdiğini vurgulayarak, “Ancak Rusya kendini kandırmamalıdır. Ukrayna’nın yürekli savunma uğraşına olan takviyemizi zayıflatmayacağız.” diye konuştu.

AVUSTRALYA’DAN TEPKİ

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Rusya’nın kısmi seferberlik ilanına ait, “Avustralya, Devlet Lideri Putin’in buyruğundaki ‘bütün araçları’ kullanma tehdidini kınıyor. Rusya’nın toprak bütünlüğünü savunduğu savları asılsızdır.” tabirini kullandı.

Wong, “Rusya’nın derhal Ukrayna’dan çekilmesi” ve “Ukrayna’ya yönelik yasa ve ahlak dışı saldırganlığına son vermesi” gerektiğini belirtti.

Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki, Donetsk ile Luhansk’ta ve Rusya’nın denetimindeki Herson ve Zaporijya’da bağımsızlıkla ilgili referandum kararı alınmasına ait de Wong, Rusya’nın “işgal altındaki Ukrayna topraklarında düzmece referandumlar planlamaya devam ettiğini” ve kelam konusu referandumların “gayrimeşru ve geçersiz” olduğunu kaydetti.

Wong, “(Referandumlar), Rusya’nın Ukrayna topraklarından kelamda edinimlerinin hiçbirine yasal bir temel oluşturmayacak ve memleketler arası toplum tarafından tanınmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

FİNLANDİYA GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, düzenlediği basın toplantısında, Putin’in kısmi seferberlik ilanı sonrası, huduttaki hareketliliği yakından takip ettiklerini, durumun “stabil ve sakin” olduğunu belirtti. Kaikkonen, “Savunma kuvvetlerimiz âlâ hazırlandılar ve durum yakından izleniyor.” dedi.

Ukrayna’nın uzun bir müddet daha yardıma gereksinim duyacağını ve Finlandiya’nın Ukrayna’ya silah sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Kaikkonen, “Avrupa Birliği (AB) içinde gelecekte de Ukrayna’ya takviye göstermek için güçlü bir irade olduğunu” söyledi.

Kaikkonen, Putin’in kısmi seferberlik ilanının “sürpriz olmadığını” kaydederek, bu kararın Rusya’nın Ukrayna’daki emellerine ulaşmada zorluk yaşadığını gösterdiği yorumunu yaptı.

SIRBİSTAN: PUTİN’İN BLÖF YAPTIĞINA İNANMIYORUM

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünya başkanlarını bir ortaya getiren en büyük diplomasi forumu olan BM 77. Genel Konsey Görüşmeleri’ne katılmak üzere bulunduğu New York’ta Newsmax kanalına mülakat verdi.

Kosova sorununda diyalog sürecinin devam etmesi için uğraş harcadıklarını belirten Vucic, “Umuyorum karşı tarafın da anlayışıyla bir tahlile ulaşırız. Uzlaşmacı bir tahlil, bugün gördüğümüz silahlı çatışmalardan her vakit daha uygundur.” sözlerini kullandı.

Vucic, Rusya ve Ukrayna ile her vakit düzgün bağlantıları olduğuna işaret ederek, “Dünyadaki ülkelerin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna’daki savaşı, en başından beri kınadık lakin tıpkı vakitte öteki sıkıntılara ait Rusya’ya karşı farklı bir tutumuz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin’in “kısmi seferberlik” kararına ait değerlendirmede bulunan Vucic, “Sırbistan Cumhurbaşkanı olarak barışın üstün geleceğini ve herkesin uzlaşmacı tahlil için en uygununu yapacağını düşünüyorum. Putin ile birçok defa görüştüm ve blöf yaptığına inanmıyorum.” diye konuştu.

PUTİN’İN KISMİ SEFERBERLİK İLAN ETTİĞİ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Lideri, devlet kanallarından yayınlanan ulusal sesleniş konuşmasında, kısmi seferberlik ilan ettiğini açıklamıştı.

Putin, “Ülkemizi, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, vatandaşlarımızı ve özgürleştirilmiş bölgelerdeki insanları korumak için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Genelkurmay Başkanlığının kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik tekliflerini desteklemek gerektiğini düşünüyorum. İlgili kararnameyi imzaladım.” sözlerini kullanmıştı. (AA)