Nesli tükenmekte olan balinalar kıyıya vurunca insanlar paniğe kapıldı!

Nesli tükenmekte olan balinalar kıyıya vurunca insanlar paniğe kapıldı!

 

İngiltere’nin Doğu Yorkshire sahiline yaralı halde vuran ve nesli tükenmekte olan 10 İspermeçet balinası bölgede paniğe neden oldu.

Halk arasında sperm balinası olarak bilinen 10 İspermeçet balığını fark eden kent sakinleri durumu, İngiltere Dalgıçlar Deniz Yaşamı Kurtarma (BDMLR) birimine bildirdi.

Birçok kişi gördükleri dev balinalar karşısında şaşkın olduklarını ifade etti. Olay yerine gelen ekipler, yaralı halde olan İspermeçet türü dev balinalara tedavileri içim müdahalede bulundu.

UZUNLUKLARI 20’ŞER METRE VE AĞIRLIKLARI 80 TON

İngiltere Dalgıçlar Deniz Yaşamı Kurtarma Birimi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 20’şer metre uzunluğunda ve 80 ton ağırlığındaki balinaların, Tunstall yakınlarında mahsur kaldığını ve yaralı vaziyette ola 10 balinadan sonuncusunun da öldüğü açıkladı.

Yetkililer, balinaları kurtarma şartlarının zor olduğunu belirterek tedavi için güvenli ve etkili yöntemler olmadığını kaydetti. Balinaların normalde derin sularda yaşadıkları ve yiyecek aramak için sığ sahillere geldiği belirtildi.

İSPERMEÇET BALİNALARININ ÖZELLİKLERİ

class=’cf’>

Sırtı koyu gri, mavimsi siyaha kadar değişmektedir, karın kısmı beyazımsıdır. Beyni yaşayan memeliler arasındaki en büyük beyindir, sırt yüzgeci yerini belirsiz bir tümseğe bırakmıştır.

Kuyruk yüzgeci geniştir (4.6 m.’ye kadar) ve dalarken suya vurulur.

İspermeçet balinası dişli balinaların en büyüğüdür: 20 m’ye kadar olan boyu ve 80 tona kadar olan ağırlığıyla gerçek balinagiller (Balaenidae) ve çatal kuyruklu balinagillerin (Balaenopteridae) üyeleriyle büyüklük bakımından yarışır.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir