MSÜ tercih sonuçları açıklandı: MSÜ tercih sonuçları sorgulama ekranı…

MSÜ bünyesinde yer almak isteyen öğrenciler MSÜ tercih sonuçları açıklandı. MSÜ tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde adaylar personeltemin.msb.gov.tr adresine akın etti. MSÜ sonuçları açıklanması nedeniyle sitede yoğunluk yaşanıyor. Adaylar sonuçlara ulaşmakta zorluk yaşıyor. Tercihlerini yapan adaylar YKS sonrasında bir sonraki kademeye geçebilecek. Adaylar tercih ettiği okullara Aday Kıymetlendirme Puanına nazaran tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecek. İşte MSÜ tercih sonuçları…

Milli Savunma Üniversitesi tercihlerini tamamlayanların beklediği sonuçlar açıklandı. Adaylar, MSÜ tercih sonuçlarını kimlik bilgileri ile öğrenebilecek. MSB işçi temin sisteminde açıklanan MSÜ tercih sonuçlarının akabinde 2. seçim evrelerine geçilecek.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Harp Okulları için 2022 yılı YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2021 Yılı YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeyen yahut 2021-TYT puanını kullanmak için 2022-YKS’ye müracaat yapmayan adaylar, hiçbir surette askeri okullara yerleştirilmeyecektir.

Yerleştirmede Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde farklı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Harp Okullarına yerleşmeye hak kazanıp intibak eğitimine katılıp ayrılan adayların Meslek Yüksek Okulları tercihleri dikkate alınmayacaktır.

Adaylar “Yerleştirme İşlemleri” müddetince tercih öncelikleri ve Aday Kıymetlendirme Puan (ADP) sıraları dikkate alınarak yerleştirileceklerdir. “Ek Yerleştirme” sürecinde ise intibak eğitimlerinin belirlenen vakitte ve faal olarak icrası ile Harp Okulları ve Asb.MYO’ların belirlenen vakitte eğitim ve öğretime başlayabilmesi gayesiyle okullardaki eksik kontenjanlarda tercih önceliğine bakılmaksızın tercihleri ortasında bulunması halinde sırası gelen adaylar ilgili okullara yerleştirilecektir. Harp Okulları ve Asb.MYO tercihleri olan adaylardan Harp Okulları intibak eğitimine katılan hiçbir aday Asb.MYO tercihlerinde sıra gelse dahi geçiş yapamayacaktır.

MSÜ TERCİH SONUÇLARI DUYURUSU

1. MSB Ulusal Savunma Üniversitesi 2022 Yılı Askerî Öğrenci Temini Seçim Kademesi Faaliyetleri 27 Haziran – 03 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak olup,

a. Harp Okulları seçim basamakları 27 Haziran-23 Temmuz 2022 tarihleri ortasında,

b. Astsubay Meslek Yüksek Okulları seçim evreleri 25 Temmuz-03 Ağustos 2022 tarihleri ortasında icra edilecektir.

c. Pazar günlerine imtihan planlanmamıştır.

2. Hava Harp Okulu adayları “Psikomotor Testi” ve “Öğrenci Seçme Uçuşuna” katılacakları için birinci tercihi HHO olan adaylar ortasından MSÜ-2022 sayısal puanına nazaran belirlenmiştir.

3. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Davet Asılları:

a. MSÜ-2022 imtihanında rastgele bir puan tipinden, belirlenen taban puanı geçen adayların tercihleri ortasında Bando Astsubay MYO olanlar, Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Düzey Tespit İmtihanına gireceklerdir. Adaylar bu haklarından feragat edebilir. Bu durum adayların öteki tercihlerini etkilemeyecektir.

b. MSÜ-2022 imtihanında rastgele bir puan çeşidinden, belirlenen taban puanı geçemeyen adaylardan, Hoş Sanatlar yahut Konservatuar Liselerinin Müzik kısmı kaynaklı olan adaylar ile birinci tercihi Bando Astsubay MYO olan adaylardan en yüksek puan tipine nazaran sıralanarak belirlenen adaylar yalnızca Bando Astsubay MYO adayı olarak imtihanlara çağrılmıştır. Bu adayların başka tercihleri dikkate alınmayacaktır.

c. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Düzey Tespit İmtihanına girecek adaylar enstrümanlarını da yanlarında getirebileceklerdir. (Piyano ve bateri hariç)

4. Şehit / Gazi yakını olan adaylar; 2022-MSÜ İmtihanında aldıkları puanlarına % 10 eklenerek değerlendirmeye alınmıştır. Şehit/Gazi yakını olduğunu belgeleyemeyen adayların süreçlerine, puanlarına % 10 eklenmeden devam edilecektir. Bu durumda, taban puanların altında kalan adayların tercihleri sonlandırılacaktır.

5. Seçim Kademesi Faaliyetlerine çağrılan adaylar, sorgulama sayfasında belirtilen tarih ve saatte Kara Harp Okulu Komutanlığı (Bakanlıklar/Ankara) adresinde hazır bulunacaklardır.
6. Seçim Etabı Faaliyetleri:

a. Hava Harp Okulu adayları için;

1’inci gün : Evrak Denetimi, Fiziki Kıymetlendirme, Kişilik Kıymetlendirme Testi ve Fiziki Yeterlilik Testi (FYT),

2’nci gün : Psikomotor Testi, (FYTde başarılı olan adaylar katılacaktır.)

3’üncü gün : Mülakat, Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Düzey Tespit İmtihanı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercihi olan adaylar için) ve Hastane Sevk etaplarından oluşmaktadır.

b. Öteki Harp Okulu ve Meslek Yüksek Okulu tercihi olan adaylar için;

1’inci gün : Evrak Denetimi, Fiziki Kıymetlendirme, Kişilik Kıymetlendirme Testi ve Fiziki Yeterlilik Testi (FYT),

2’nci gün : Mülakat, Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Düzey Tespit İmtihanı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercihi olan adaylar için).

c. Fiziki Yeterlilik Testi için tüm adayların gelirken spor kıyafeti (Eşofman, spor şortu, spor fanilası, spor ayakkabısı vb.) giyinmiş olarak gelmeleri gerekmektedir.

7. Adayların müracaat kurallarını taşıyıp taşımadıkları, getirecekleri evraklar üzerinden denetim edilecektir. Adayların müracaat kurallarını taşımadıkları yahut evraklarının eksik/yanlış olduğu tespit edildiğinde, temin sürecinin hangi basamağında olursa olsun süreçleri iptal edilecektir.

8. Adayların e-Devlet şifrelerini bilmeleri, gerektiğinde kullanılması açısından kıymetlidir.

9. Kara Harp Okulu Komutanlığında imtihanlar müddetince adaylara su ve kumanya verilecektir.

10. Ulusal Savunma Bakanlığı İşçi Temin Daire Başkanlığının sevk ettiği hastanelerin dışında adaylar hakkında düzenlenen sıhhat raporları kabul edilmeyecektir. Adayların temin faaliyeti sonucunda sevk edildikleri hastanelerden sıhhat raporu almaları gerekmektedir.

11. Bu duyuru bildirim niteliğinde olup adaylara ayrıyeten posta yahut telefon ile imtihan tarihi bildiri edilmeyecektir.