Merkez’in hesabı herkesi şaşırttı

TCMB Lideri Kavcıoğlu’nun vazifeye başlamasıyla devreye alınan ve TL’yi sert bir bedel kaybına maruz bırakan siyasetler sonucunda dolar 7.76 liradan 17.94 liraya dayandı.

Türk Lirası daima kıymet kaybederken, siyasi çekincelerle gerekli para siyaseti yansısını vermekten kaçınan Merkez Bankası’nın (TCMB),  yaklaşık 16 aydır Başkanlığını yürüten Şahap Kavcıoğlu dikkat alımlı tespitlerine bir yenisini daha ekledi. Kavcıoğlu, yılın 3. Enflasyon Raporu toplantısında döviz kurunun enflasyona evvelki periyotlardaki üzere bir yansımasının olmadığını söylerken, “Son 10 günü çıkardığımızda son bir ayda en az paha kaybeden para ünitesi Türk Lirası” dedi. Halbuki TL, bu yıl son 10 gününü bir tarafa bıraksak bile en çok bedel kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrışıyor.  19 Mart 2021 tarihinde Merkez Bankası Başkanlığı’na atandığında 7.26 lira olan dolar kuru, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davetleri üzerine faiz indirim operasyonunun başlatıldığı 23 Eylül 2021’de 8.65 lira düzeyinde idi. Sene sonuna kadar devam eden faiz indirimleri 20 Aralık’ta yeni bir kur şokuna sebep olurken dolar 18.36 lira ile tarihi doruğunu gördü. Akabinde Kur Muhafazalı Mevduat (KKM)  hesaplarının devreye alınması ile döviz talebinin önüne bir müddet geçilebildi lakin KKM’nin de tesiri lakin 6 ay sürdü.

60 MİLYAR DOLAR

Bir müddet doların süratli yükselişini önleyen lakin TL’nin kademeli olarak paha kaybının önüne geçemeyen iktisat idaresi bu süreçte yaklaşık 60 milyar dolarlık rezervi piyasaya ‘arka kapıdan’ müdahale için kullandı. Sonuçta TL’nin bedel kaybı Kavcıoğlu’nun misyona gelmesinden bu yana yüzde 59.5’e, yılbaşından bu yana ise yüzde 25.7’ye ulaştı.

Şahap Kavcıoğlu

10 günde 18 lira sonuna yükseldi

TL, haziran sonunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kısıtlama kararına kadar aralıksız kıymet kaybetmiş ve dolar bu periyotta 14.80’lerden 17.50’lere kadar yükselmişti. BDDK kararıyla kur süreksiz olarak 16 liraya kadar gerilese de TL tekrar kıymet kaybetmeye başladı. Son 10 günde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) baskısı ile TL’nin kaybı ise derinleşti. Dolar tekrar 17.9431 liralık 2022 doruğu ile 18 lira sonuna kadar yükseldi.

Swap hariç net rezervler eksi 55.4 milyar dolar

Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt döviz rezervlerindeki düşüş ivmesi geçen hafta da devam etti. TCMB datalarına nazaran 22 Temmuz haftası prestijiyle brüt rezervler 98.3 milyar dolar oldu. Bir evvelki hafta 6.4 milyar dolar olan net rezervler 22 Temmuz haftasında 6.7 milyar dolara çıktı. Bunun yanında swap hariç net rezervlerde ise gerileme izlendi. Tıpkı hafta prestijiyle swap hariç net rezervler eksi 55.4 milyar dolar oldu.