Mariupol’de 2 bin 357 sivil öldürüldü

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, meydana gelen sivil can kayıpları ve yaşanan yıkıma ilişkin açıklamada bulundu. Kharkiv, Chernihiv, Sumy, Mariupol, Melitopol, Kiev gibi şehirlerin yerleşim alanları ve diğer birçok kasaba ve köyün yoğun ateş altında kaldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

* Sonuç olarak, her gün onlarca masum sivil öldürülüyor ve yaralanıyor. En kötü durum Mariupol’de yaşanıyor. 14 Mart 2022 itibariyle Mariupol’deki 2 bin 357 sivil Rus saldırıları ve ablukası nedeniyle öldürüldü.

* Şehrin konut binaları ve hastaneler de dahil olmak üzere alt yapısı sistematik olarak tahrip ediliyor. Rus birlikleri oradaki hastanelerden birini ele geçirip orada bulunan 400 sivili topladı ve onları canlı kalkan olarak kullanarak sivillerin arkasına saklanıp askeri bir mevzi olarak kullandı.

* 16 Mart 2022’de Rus birlikleri, Mariupol’da 1300 kadar sivilin sığınakta saklandığı bir drama tiyatrosu üzerine bomba attı. Tiyatro yıkıldı, ancak çevresine göklerden görülsün diye ‘Çocuklar’ yazısı yazılmıştı. Kurbanların sayısı hala bilinmiyor.

Açıklamada ayrıca, Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova’nın, 12 Mart 2022 itibariyle 1717 ceza davası için soruşturma başlatıldığını duyurduğu bilgisine yer verildi.