Mahpus ve tazminat cezası alan eski müdüre ödül üzere atama

Antalya Konyaaltı ilçe Ulusal Eğitim Müdürü iken Eğitim sen Antalya Şube Lideri Öztürk’e, küfür ve hakaret etmekten mahpus cezası ve tazminat ödemeye mahkûm edilen Yakup Hoplar, Muratpaşa ilçe Ulusal Eğitim Müdürü olarak atandı.

Konyaaltı İlçe Ulusal Eğitim Müdürü iken, periyodun Eğitim sen Antalya Şube Lideri olan A.Kadir Öztürk’e makamında küfür ve hakaret eden ve bundan ötürü mahpus cezasına çarptırılan, ayrıyeten 5 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilen Yakup Hoplar, Muratpaşa ilçe Ulusal Eğitim Müdürü olarak atandı. Atamaya reaksiyon gösteren Eğitim sen Antalya Şube Lideri Nurettin Sönmez bahis hakkında basın açıklaması yaptı.

“GÖREVİNDEN ALINMALIDIR”

Sönmez açıklamasında şunları söyledi; “Son periyotta Antalya vilayetinde İlçe Ulusal Eğitim Müdürleri değişiklikleri yaşanmaktadır. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen atamalar sonucunda Burdur Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü vazifesinden Muratpaşa ilçe Ulusal Eğitim Müdürlüğüne atanan Fazilet Kaya bu vazifesinden alınmış ve yerine Kepez ilçe Ulusal eğitim Müdürü Yakup Hoplar atanmıştır. Yakup Hoplar daha evvel Konyaaltı ilçe Ulusal Eğitim Müdürü iken o periyot Eğitim sen Antalya Şube Lideri olan A. Kadir Öztürk’e makamında küfür ve hakaret etmiş ve bu fiilinden ötürü mahpus cezasına çarptırılmış. Ayrıyeten evvelki devir şube liderimiz A. Kadir Öztürk’e 5000 tl tazminat ödemeye mahkum edilmiştir.

Küfür ve Hakaret etmekten mahpus cezası almış ve tazminat ödemeye mahkum edilmiş olan Yakup Hoplar ödüllendirilerek Muratpaşa ilçesine ilçe Ulusal Eğitim Müdürü olarak atanmıştır. İktidarın yıllardır kamu istihdamında liyakat yerine, siyasal-ideolojik yakınlık, sadakat ve yandaşlık münasebetlerine nazaran istihdam uygulamalarını benimsediğini biliyoruz.

“EĞİTİMDE ÇALIŞMA BARIŞI ORTADAN KALKAR”

“Bu yollarla eğitimin meseleleri çözülemez” diyen Sönmez; “Bu yaklaşımla eğitimde muvaffakiyet olmaz. Bu atamalarla eğitimde çalışma barışı ortadan kalkar. Yakup Hoplar’ın Muratpaşa ilçe Ulusal Eğitim Müdürlüğüne atanması ile ilgili kararın hangi muhtaçlıktan kaynaklandığı, hangi yetenekten hakikat bu atamanın yapıldığı izaha muhtaçtır.

Eğitim sen olarak bir sefer daha vurguluyoruz Yakup Hoplar küfür ve hakaretten ötürü mahpus cezası almış ve tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Bu davranışı ile liyakatten mahrum olduğunu göstermiştir.  Bu nedenle ödüllendirmeyi değil müdürlük misyonundan alınmayı hak etmektedir. İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü vazifesinden alınmalıdır” sözüne kullandı.