LUNA Olayı, Bu Altcoin’e Sıçradı: Çöküşe Gidiyor!

Analist Yashu Gola’ya göre Terra’nın çöküşü, özellikle Luna Foundation Guard’ın 1,97 milyon AVAX’a sahip olduğu düşünüldüğünde, Avalanche fiyatını olumsuz etkileyebilir.

AVAX fiyatı, Terra’nın (LUNA) vergi kaçakçılığı haberleri ortasında düşüyor

AVAX fiyatı 18 Mayıs’ta 35 dolardan yaklaşık %15 düştü ve 19 Mayıs’ta 28.50 dolara ulaştı. Düşüş, Terra geliştiricisi Terraforms Labs’ın bölgesel vergi dairesine 100 milyar won (yaklaşık 78,5 milyon dolar) borçlu olduğunu iddia eden bir Güney Kore haber ajansı raporuyla aynı zamana denk geldi.

Haber, TerraForms’un kar amacı gütmeyen bir yan kuruluşu olan Luna Foundation Guard’ın (LFG) rezervlerinde yaklaşık 1,97 milyon AVAX (19 Mayıs fiyatıyla 58,39 milyon dolar değerinde) olduğunu açıklamasından üç gün sonra geldi. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları bu makalede ele aldık.

Aynı havuzda LFG ayrıca Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB) ve LUNA’yı da elinde bulunduruyor. Firma daha önce dolar sabitliğini kaybeden UST’nin değerini desteklemek için elindeki varlıkların önemli bir bölümünü satmıştı. İlginç bir şekilde, LFG herhangi bir AVAX satmadı, yine de Terra çöküşünün etrafındaki panik, Avalanche’ın 11 Mayıs’ta %30’luk bir gün içi düşüş dahil olmak üzere, bugüne kadar yaklaşık %50 oranında düşmesine neden oldu.

AVAX için teknik görünümde olumsuz

Teknik açıdan bakıldığında, AVAX’ın fiyatı, mevcut düşüş eğilimi düzenini kırdığı için Mayıs ayında %40 daha düşebilir. “Ayı flaması” olarak adlandırılan formasyon, aşağı doğru güçlü bir hareketin ardından fiyat, düşen bir üst trend çizgisi ve yükselen bir alt trend çizgisi ile tanımlanan bir aralık içinde birleştiğinde ortaya çıkar. Fiyat alt trend çizgisinin altına düştükten sonra çözülür ve teknik analiz kuralı olarak önceki düşüş trendinin bayrak direği kadar düşer.

Ayı flaması kurulumu, AVAX’ı Mayıs ayında 19 Mayıs fiyatına göre yaklaşık %40 düşüşle yaklaşık 17 dolara çıkarıyor. Bu arada, popüler Twitter analistlerinden Cred, yakın tarihli teknik analizlerinde, AVAX fiyatının 24 ve 40 dolar arasında uzun bir süre dağlanacağını söyledi. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.