‘Lazer’ tutulan yangın söndürme helikopterinin pilotu konuştu: ‘Uçuş güvenliğini tehlikeye atıyor’

Göltürkbükü’nde 11 Ağustos’ta gece saatlerinde yangın için devriye vazifesi yapan Bodrum-Milas Havalimanı’na konuşlu Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesindeki yangın söndürme helikopterine, yerden lazer tutuldu.

Uçuş güvenliğinin riske atıldığı olay sırasında pilotlar, güç dakikalar yaşadı. O anlar, helikopterdeki bir pilot tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Bir pilota ilişkin olduğu öğrenilen ‘FirefighterFly’ isimli Instagram hesabından yapılan paylaşımda, “Bodrum-Göltürkbükü’nde gece uçuşu yapmakta olan helikoptere lazer tutarak uçuş güvenliğini riske atıyorlar. Bizler ormanlarımız yanmasın, geleceğimiz kül olmasın diye çabalarken, siz hayatımızı riske atıyorsunuz. Lütfen bu bahislerde hassas olalım” denildi.

‘HAVA ARACIMIZA LAZER TUTULDU, UÇUŞ TEHLİKEYE ATILDI’

Helikopterin pilotlarından Süleyman Mukim, yaşananları anlattı. Mukim, “Olay saat 20.45 sıralarında Türkbükü’nde gerçekleşti. Hava aracında 3 pilot, 1 uçak mühendisi, 1 teknik grup olmak üzere 5 kişi ile birlikte havalandık. Gece helikopterin emniyetli bir operasyon yapabilmesi için, gündüz işaretleme yapılması gerekiyor. Bu uçuşta gece görüşüne uygun bir formda bölge taraması yapıyoruz. Gerekli tedbirleri ve taramaları yaptıktan sonra rotamızı oluşturuyoruz. Bu rota doğrultusunda o gün de test uçuşuna çıkmıştık. Güneş battıktan sonra, derinlik algımız ve görüş çok düşük olduğu için bu görüşü yapmak operasyonun emniyeti açısından mecburî. Biz uçuşun bu safhasını gerçekleştirdikten sonra keşif ve test maksatlı gece çalışmalarına başladık. O esnada Türkbükü civarlarında hava aracımıza yanlışsız bir lazer tutuldu. Tutulan lazer, uçuşun emniyeti açısından çok tehlikeli. Gece derinlik algımızın kaybolması nedeniyle en ufak görsel müdahale uçuşun güvenliğini tehlikeye atıyor. Lazer tutulması pilota flaş körlüğü, gece körlüğü, süreksiz körlük, dikkat dağılması üzere sıkıntılar yaşatıyor” sözlerini kullandı.

‘VATANDAŞLARIMIZIN DAHA DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR’

Lazer kullanımının hava araçlarının uçuşunu tehlikeye atmaması için dikkatli olunması gerektiği konusunda vatandaşlara ikazlarda bulunan Mukim, “Bu şekil hava araçlarında inişte ve kalkışta, acil hareket sırasında görsel referansa dayalı uçuyoruz. Bu noktada halkımız lazer kullanımı konusunda dikkatli olmalı. Havalimanı üzere alanlarda, yangın bölgelerinde bu üslup lazer tutmalarından kaçınalım” dedi.

Mukim, şöyle konuştu:

“Lazer aygıtlarına emniyetiyle ilgili açıklamalar yapıştırılabilir. Yangınlarda yer grubunun ulaşamadığı noktalarda havadan takviye büyük değer teşkil ediyor. Yangın bölgelerinde 7 gün 24 saat hazır bir halde beklemedeyiz. Mümkün bir yangın ihbarında 12 dakika içerisinde kalkmış olup müdahale etmemiz gerekiyor, bu sebeple daima uçuşa hazır bir biçimde bekliyoruz. Etraf konusunda vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gerekiyor.”