Kürtaj kararı ünlüleri öfkelendirdi

ABD son günlerde ülkede adeta karışıklığa neden olan kürtaj kararıyla çalkalanıyor. Yüksek Mahkeme’nin yeni kararına nazaran; kürtajın yasallığı eyalet bazında kararlaştırılacak. Yeni karar üzerine birbirinden ünlü isimler de insanları harekete geçmeye çağırarak yahut vatandaşlıktan ayrıldığını duyurarak sert yansılarını lisana getirdiler.

Şubat ayında sızdırılan bir taslakta Muhafazakâr Yargıç Samuel Alito 1973’teki kürtajı yasal hale getiren Roe vs Wade kararının en başından beri taraflı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini söylüyordu. Ve sonunda ABD Yüksek Mahkemesi, 50 yıldır yürürlükte olan kürtaj hakkı kararını değiştirdi. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, “Anayasa kürtaj hakkı vermemektedir. Roe v. Wade reddedildi. Kürtaj hakkını düzenleme yetkisi halka ve seçilmiş temsilcilere iade edildi” tabirleri kullanıldı.

Yüksek Mahkeme’nin kararı ülkenin pek çok kısmında reaksiyonla karşılandı. Teknoloji şirketlerinden üretim stüdyolarına kadar birçok şirket bu karara reaksiyon niteliği taşıyan yeni planlarını duyurdu. Google, Netflix, Disney üzere şirketler eyaletlerin kürtaj erişimini yasaklamak için harekete geçmesi durumunda, çalışanlarının sıhhat planlarının bir kesimi olarak seyahat ödemelerini de yapmaya karar verdi.

Şirketlerin yanında birbirinden ünlü isimler de karara karşı yansılarını gösterdi…

TAYLOR SWIFT

Taylor Swift, Yüksek Mahkeme’nin yaklaşık 50 yıl sonra Roe v. Wade’i devirme kararından evvel kaygılarını paylaştı. 32 yaşındaki müzikçi, “Kadınların kendi vücutları üzerinde hak sahibi olabilmesi için yıllardır süren gayretin akabinde bugün bu türlü bir karar alındı. Bugün bu kararın bizi bundan yoksun bırakmasından muhakkak çok korkuyorum” yazdı.

OLIVIA RODRIGO

Ünlü müzikçi, 25 Haziran Cumartesi günü İngiltere’de Glastonbury Festivali’nde Lily Allen’ın “F–k You” müziğini seslendirdi. Şarkıyı seslendirmeden evvel ise Rodrigo, karar üzerine şunları söyledi: “Yıkıldım ve dehşete düştüm. Bu sonraki şarkıyı, günün sonunda bize hakikaten özgürlük hakkında hiçbir şey söylemediklerini gösteren Yargıtay’ın beş üyesine ithaf etmek istedim.”

BILLIE EILISH

Glastonbury’de sahne alan bir öbür isim de Eilish’di. Eilish, “Bugün ABD’deki bayanlar için nitekim çok karanlık bir gün” dedi.

CHRIS EVANS

Eski Kaptan Amerika oyuncusu, takipçilerinin klinikler, dayanak ve bağış toplama yolları hakkında bilgi bulmasına yardımcı olmak için Ulusal Kürtaj Fonları Ağı’ndan bir tweet zinciri paylaştı. Evans, “Ben bağışta bulundum ve imkanınız varsa umarım siz de yaparsınız” diye yazdı.

PINK

Ünlü müzikçi ise kürtaj hakkını desteklemeyen hayranlarının kendisini dinlememesini istedi: “Açık konuşalım: Şayet hükümetin bir bayanın rahmine, eşcinsel kişinin işine yahut evliliğine karışabileceğine yahut ırkçılığın olağan olduğuna inanıyorsanız. O vakit lütfen tekrar yaptığım müzikleri dinlemeyin.”

JESSICA BIEL

Ünlü oyuncu Biel de karara reaksiyon gösteren isimler ortasındaydı. Biel Twitter’dan yansısını şu satırlarla gösterdi: “Öfkeliyim. Bugün olanlar yalnızca bayanlar için iğrenç bir geri adım değil, kendi vücutlarımız için karar verme yeteneğimizi baltalamakla kalmıyor; birebir vakitte tehlikeli. Yalnızca kürtajı yasaklamadınız, İNANÇLI kürtaja erişimi yasakladınız.” Biel’in kocası Justin Timberlake de eşinin tweet’ini retweet ederek takviye oldu.

HALLE BERRY

Oscar ödüllü oyuncu, Twitter’dan öfkeli olduğunu belirtirken “Silahların bayanlardan daha fazla hakkı var” diye yazdı ve şu biçimde devam etti: “Kadınlara yönelik bu savaşı durdurun ve yasalarınızı bedenlerimizden uzak tutun. Bunu kabul etmiyoruz!” Berry birebir vakitte yalnızca yazarak bir tahlile ulaşılamayacağını ve harekete geçmek gerektiğini de belirtti.

ARIANA DEBOSE

DeBose, Twitter üzerinden “Şu anda söyleyecek hoş bir şeyim yok” diye yazdı ve akabinde kararın bayan vücudu üzerindeki yaptırımını eleştirdi. DeBose tweet’ini “Amerika, hayatının savaşındasın” diye bitirdi.

JOHN LEGEND

Legend ise karara karşı protestolar devam ederken Yüksek Mahkeme’ye gelen polisin görüntüsünü yayınladı. Ünlü müzikçi, polisleri Star Wars sinemalarındaki Stormtrooper’a benzeterek; bayanlara susmalarını ve hükümetin zarurî kıldığı doğumu kabul etmelerini söylemeye gittiklerini yazdı.

ALICIA KEYS

Başkan Obama’nın kararla ilgili yorumlarını retweet eden müzikçi, “Bu karar kürtajdan çok daha fazla; kimin sizin üzerinizde güç sahibi olduğu, sizin için karar verme yetkisinin kimde olduğu ve geleceğinizin nasıl olacağı ile ilgili” diye yazdı.

ELLEN DEGENERES

Eski talk show sunucusu Twitter üzerinden şunları yazdı: “Tarih boyunca bayanlara güvenilmedi. Oy vermemek ya da kiminle evleneceğine karar vermek… Ve artık vücutları hakkında kendi kararlarını verememek… Fakat buna müsaade vermeyeceğimize, sesimizi duyuracağımıza ve hak ettiğimiz hakları alacağımıza güvenebilirsiniz.”

MARK RUFFALO

Sık sık aktivist hareketlerle dikkat çeken Avengers yıldızı, Twitter üzerinden karara yansısını göstermeyi ihmal etmedi: “Bu ulus, kilise ve devlet ortasındaki ayrım üzerine kuruldu. Yargıtay artık bu ayrılığı yıkıyor ve dini siyasi bir organ haline getiriyor. Milletimizin kurucu prensipleri için çaba etmek zorunda kalacağız.”

MADONNA

Instagram’da uzun bir paylaşım yapan Madonna şu satırlara yer verdi: “Korkunç bir haberle uyandım. Mevzuat, artık bayan olarak vücutlarımız üzerinde haklarımız olmadığına karar verdi. Bu karar beni ve bu ülkedeki öbür tüm bayanları derin bir ümitsizliğe sürükledi. Yargıtay, bayan haklarının artık anayasal haklar olmadığına karar verdi. Aslında bir silahtan daha az hakkımız var.

Kızlarım için korkuyorum
Amerika’daki tüm bayanlar için korkuyorum.
Ben yalnızca korkuyorum.
Sanırım İlah bunu omuzlarımıza yükledi zira bizim bu yükü taşıyacak kadar güçlü olduğumuzu biliyordu.
MÜCADELE için gereğince güçlü!
Üstesinden Geleceğiz!
Kürtaj kaklarını korumak içinyasa yapmanın bir yolunu bulacağız!
Hanımlar hazır mısınız savaşmak için?”

PEARL JAM

Pearl Jam de ülkeyi karıştıran karar karşısında sessiz kalmadı ve Twitter’da yaptığı paylaşımda şu satırlara yer verdi:

“Hiç kimse, hükümet, siyasetçiler, Yüksek Mahkeme kürtaja, doğum denetimine ve doğum denetim sistemlerine erişimi engellememeli. Beşerler seçme özgürlüğüne sahip olmalı. Bugün alınan karar herkesi etkiliyor ve bilhassa sıhhat hizmetlerine erişim için seyahat etmeye gücü yetmeyen fakir bayanları etkileyecek. Faal kalacağız, geri adım atmayacağız ve asla pes etmeyeceğiz.”

VIOLA DAVIS

 

Oscar ödüllü oyuncu da karara öfkelenenlerden. Ünlü oyuncu, insanları seslerini yükseltmeye çağırdı: “Şimdi her zamankinden daha fazla sesimizi ve gücümüzü kullanmak zorundayız!”

BILLIE JOE ARMSTRONG

Karara en sert yansılardan biri ise Green Day solistinden geldi. Armstrong, cuma günü Londra’da bir şov sırasında “F–k America” dedi. Roe v. Wade’in devrilmesinden sonra vatandaşlığından vazgeçtiğini söyledi ve ilerleyen günlerde bu hususta daha çok harekete geçeceğine dair de sinyal verdi.