Kulağınızı enfeksiyonlardan koruyacak 6 teklif

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, kulak enfeksiyonlarına karşı alınabilecek tedbirleri anlattı.

Ağrı nedeniyle bilhassa geceleri hayat kalitesini bozan bu rahatsızlığın tıpkı vakitte kulakta tıkanıklığa, iltihaplı akıntılara ve hafif işitme kaybına da neden olabildiğini kaydeden Dr. Arslanhan, “Bazı faktörler tek başına yahut bir ortaya gelerek dış kulak yolu enfeksiyonu oluşumunu kolaylaştırırlar. Havuzda yüzerken yahut duş alırken bazen kulak yoluna su girebilir. Suda bulunan klor, kulak yolunun girişinde salgılanan ve halk ortasında ‘kulak kiri’ olarak bilinen hami mumu (keratin) yok eder. Bunun sonucunda da bakteri ve mantarların üremesi kolaylaşır.

Bir öbür neden de kulak yoluna parmak yahut rastgele bir sert husus ile müdahale etmektir. Bu sırada kulak yolunun cilt yüzeyinde oluşabilecek çok küçük çatlaklardan mikroplar girerek ve enfeksiyon gelişimine yol açabilir” diye konuştu.

HASTALIK BİRKAÇ GÜN SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

Dış kulak yolu yapısının birtakım bireylerde nispeten daha dar, uzun ve kıvrımlı olması nedeniyle bunun banyo ve yüzmeden sonra bir ölçü suyun iç kısımda kalmasına ve oluşan nem sonucu mikropların, bilhassa de mantarların yerleşmesine neden olabildiğini anlatan Dr. Arslanhan, oluşan enfeksiyonun ekseriyetle yüzmeden sonraki birkaç gün içinde belirti verdiğini söz etti.

ÇOCUKLAR DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Hastalığın ekseriyetle çocuklarda daha güç geçtiğini söyleyen Arslanhan, “Dış kulak yolu enfeksiyonu küçük çocuklarda daha yaygın ve daha acı verici olabilir. Ağrı bazen bireyin günlük hayatını etkileyebilecek kadar şiddetlidir. Daha ileri basamakta ise boğaza ve çene eklemine vuran ağrıya bile neden olabilir” halinde konuştu.

TEDAVİDE DAMLA KULLANILIYOR

Enfeksiyonun hafif, orta ve şiddetli derecede gelişebildiğini anlatan Arslanhan, “Tedavide birinci adım bir sıhhat kuruluşuna başvurarak dış kulak yolunun travmatize edilmeden temizlenmesidir. Sonrasında ise enfeksiyonun ortadan kaldırılması için doktor nezaretinde antibiyotikli damlalardan yararlanılır” dedi.

Dr. Murat Arslanhan, kulağı enfeksiyonlarından koruyacak 6 öneriyi ise şöyle sıraladı:

  • “Kulak kirini çıkartmaya çalışmayın.
  • Yüzmek için mümkünse havuz yerine denizi tercih edin. Havuz suyundaki klor, kulak cildinde bulunan doğal gözetici hususun aktifliğini ortadan kaldırı.
  • Su sporlarıyla uğraşanlar risk altındaki kümesi oluşturur. Bu şahıslar su geçirmeyen kulak tıkaçları kullanmalı, suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalını yanlışsız bir halde ve uygunca kurulamalıdırlar.
  • Kulak ve kulak yolu derisine yönelik müdahaleden kaçının. Kulak çubuğu yahut parmağınızı kulak yoluna sokmayın.
  • Suyla temastan sonra havlu ile kurulayarak kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmaya itina gösterin. Başınızı ve elinizle kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun büsbütün dışarı akmasını sağlayın.
  • Sık tekrarlayan dış kulak yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız yüzme esnasında başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasına mahzur olun.”