Kredi kartı minimum ödeme fiyatı yüzde kaç? Kredi kartı minimum ödeme meblağları ne kadar oldu?

Kredi kartı taban ödeme fiyatı yükseltildi. Kullanılan kredi kartının oluşan borcunda son ödeme günü öncesinde ödenmesi gereken fiyat olan kredi kartı minimum ödeme meblağı, limiti yirmi beş bin Türk Lirasının altında olan kredi kartları için minimum ödeme fiyatının devir borcunun yüzde yirmisi; limiti yirmi beş bin Türk Lirasının üstünde olan kredi kartları için taban ödeme meblağının devir borcunun yüzde kırkı olarak belirlendi.

Ekonomiyle ilgili bir adım da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) geldi. BDDK, tüketici kredilerine ve kredi kartı harcamalarına sınırlama getirecek bir adım attı. Tüketici kredilerinde vadeler kısaldı, kredi kartlarında ise taban ödeme ölçüsü arttı.

KREDİ KARTI MİNİMUM ÖDEME MEBLAĞI YÜZDE KAÇ?

Limiti yirmi beş bin Türk Lirasının altında olan kredi kartları için taban ödeme fiyatının devir borcunun yüzde yirmisi; limiti yirmi beş bin Türk Lirasının üstünde olan kredi kartları için minimum ödeme meblağının devir borcunun yüzde kırkı olarak belirlenmesine karar verildi.

ATILACAK ADIMLAR DUYURULDU

* Öte yandan, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise;

* Konut kredilerinde kredi paha oranının meblağ bazlı farklılaştırılması,

* Ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın güzelleştirilmesi maksadıyla kredilerin yatırım ve ihracat üzere üretken alanlara yönlendirilmesi,

* Yurt dışı yerleşiklerle türev süreç gerçekleştiren hukukî şahıslara kullandırılacak kredilerin risk yükünün artırılması,

* Yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi konularında gerekli adımlar acilen atılacaktır.”