Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı, ülkedeki resmi evrakları değiştirecek

Birleşik Krallık’ta 26 yaşında tahta çıkan, 15 başbakan gören ve “tahtta en uzun müddet kalan hükümdar” unvanına sahip olan Kraliçe II. Elizabeth’in mevti ülkeyi derinden sarstı. Kraliçenin vefatının akabinde sevenleri, İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan Buckingham Sarayı’nın etrafına çiçek bırakmaya başladı.

II. Elizabeth’in halkı yasa boğan vefatıyla birlikte birçok alanda da değişikliğe gidilecek. Ülkedeki paralar, pasaportlar, ulusal marş da dahil olmak üzere pek çok şey değiştirilecek. Birleşik Krallık’taki tüm nakit ve madeni paralarda ülkede 70 yıl karar süren Kraliçe Elizabeth’in portresi yer alırken, vefatının akabinde paralarda artık yerine gelen Kral Charles’ın portresi bulunacak. Ülkede 80 milyar sterlin kıymetinde 4.5 milyar adet banknot olduğu iddia ediliyor. Paralardaki portrenin değiştirilmesinin ise en az 2 yıl süreceği iddia ediliyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının akabinde Birleşik Krallık Ulusal Marşı da değiştirilecek. Marştaki “Tanrı kraliçemizi korusun” kelamlarının yerini “Tanrı kralımızı korusun” tabiri alacak.

PULLAR, POSTA KUTULARI VE PASAPORTLAR DA DEĞİŞECEK

Kraliçe II. Elizabeth’in posta kutuları ve posta pullarında yer alan sembolik imzası olarak bedellendirilen “EIIR” de değiştirilecek. Fakat İngiltere basınında yer alan haberlere nazaran ülkenin Ulusal Posta Ofisi olan Royal Mail’in tüm posta kutularından “EIIR” tabirinin kaldırılması olası görülmezken, postanede kullanılan pulların imajının yeni hükümdarın fotoğrafı ile değiştirileceği belirtiliyor. Birleşik Krallık genelinde Kraliçe II. Elizabeth için sembol olarak kullanılan “EIIR” tabiri ile süslenen binlerce bayrak da değiştirilecek. Bayrakların çoklukla karakollarda, askeri gemilerde kullanıldığı biliniyor. EIIR tabirinin yer aldığı resmi üniformaların da değiştirileceği kestirim ediliyor.

Birleşik Krallık pasaportları da kraliçenin vefatıyla birlikte değiştirilecek. Pasaportlarda yer alan “Britanya Majestelerinin Dışişleri Bakanı, majesteleri ismine, şahsa müsaadesiz yahut mani olmadan serbestçe geçmesine ve parasını karşılamasına müsaade vermesini talep ediyor. Bireye gerekli olabilecek yardım ve muhafazayı sağlayın” sözleri, yeni hükümdar olan “Kral” unvanı yer alacak biçimde güncellenecek.

İNGİLTERE HÜKÜMDARINA BAĞLILIK YEMİNİ DE DEĞİŞTİRİLECEK

1952’den beri İngiliz milletvekilleri tarafından yapılan İngiltere hükümdarına bağlılık yemini de değiştirilecek. “Ben (üyenin adı) her şeye gücü yeten Tanrı’ya yemin ederim ki maddelere nazaran Majesteleri Kraliçe Elizabeth’e, onun varislerine ve haleflerine sadık kalacağıma ve gerçek bağlılık göstereceğime yemin ederim” sözleri Kral Charles’ın isminin yer alacağı formda düzenlenecek. Milletvekillerinin İngiltere hükümdarına bağlılık kelamı vermedikçe Avam Kamarası’nda yer almasına, konuşmasına, oy kullanmasına yahut maaş almasına müsaade verilmiyor.

Ayrıca İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde anayasaların yeni hükümdar Kral Charles’ın ismine atıfta bulunacak biçimde değiştirilmesi gerekiyor.

CENAZE MERASİMİNİN 18 EYLÜL’DE YAPILMASI BEKLENİYOR

Kraliçe II. Elizabeth’in dün İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde öldüğünün duyurulmasının akabinde cenaze merasiminin tarihi resmi olarak şimdi açıklanmazken, 18 Eylül’de yapılmasının beklendiği belirtiliyor. Ülkede 10 gün ulusal yas ilan edilirken, bayraklar da yarıya indirilmişti. Cenaze merasimi ve yas bittikten sonra Kral Charles için taç giyme merasiminin yapılması planlanıyor.