KESK’in TÜİK önünde basın açıklaması yapmasına polis pürüzü

KESK Ankara Şubeler Platformu, bugün TÜİK önünde “Sahte enflasyonu değil, gerçek sayıları açıkla” talebiyle basın açıklaması yapmak istedi. Lakin polis, KESK’lilerin TÜİK önünde açıklama yapmasına müsaade vermedi. Sendikacılarla polis ortasında arbede yaşandı.

Polisin müsaade vermemesi üzerine sendika üyeleri oturma hareketi yaptı. Harekete, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da dayanak verdi. Oturma aksiyonu sırasında sendika ismine açıklama yapan KESK Eş Genel Lideri Şükran Kablan Yeşil, şunları söyledi:

“BU ENGELLENMENİZ NEDENDİR?”

“En demokratik hakkımız olan toplantı ve şov yürüyüşü kapsamında reaksiyonumuzu göstermek için TÜİK önünde toplanmak istememiz engelledi. Akabinde burada yapmak istediğimiz açıklama birebir biçimde engelledi ve şiddetle müdahale edildi. Bu durumu kınıyoruz. Bu engellemeniz, bu ülkedeki milyonlarca işçinin, personelin, emeğiyle ekmek arbedesi veren milyonların hakkının önüne geçemeyecek kadar aciz bir davranıştır. Bu engellenmeniz nedendir? TÜİK’in palavraya dayalı, gerçekleri yansıtmayan enflasyon oranlarını açıklamasına takviye sunmak mıdır? Bizlerin buradaki tek gayesi, gerçekliğe hitap edecek açıklamaların yapılamasını ve milyonlarca kamu işçisi ve emeklisinin hakkı olanı, ekmeği olanı talep etmektir.

Bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili de koskocaman bir palavrası teşhir etmek isteriz. ‘Devrim niteliğinde bir düzenleme yapıyoruz’ dedikleri, ‘Ek göstergeyi tüm kamu işçilerine veriyoruz’ dedikleri, 600 puanlık bir artıştan ibaret. Yüzde 65 kamu işçisini temsil etmeyen bir düzenlemenin üzerine 4 Temmuz’da TÜİK, açıklayacağı geçersiz ve palavra enflasyon oranları çerçevesinde kamu işçilerine enflasyon farkı verilecek.”