İspanya Merkez Bankası büyüme kestirimini aşağı istikametli revize etti

BE, İspanyol İktisadı Üçüncü Çeyrek Raporu’nu açıkladı. Bunu nazaran banka, daha evvel yüzde 4,5 olarak öngördüğü yıl sonu büyüme iddiasını yüzde 4,1’e çekti.

Büyüme sayılarında aşağı istikametli revizyona münasebet olarak, “yılın birinci çeyreğindeki ekonomik faaliyetlerin beklenenden daha fazla yavaşlaması” gösterildi.

Raporda, ekonomik büyüme varsayımları 2023 için yüzde 2,9’dan yüzde 2,8’e revize edilirken, 2024 için ise yüzde 2,6 olarak korundu.

RAPORDA İSPANYA İKTİSADI İÇİN BÜYÜK ÖNGÖRÜ

Raporda, ek bir sorun çıkmaması halinde, turizmdeki canlanma, AB fonlarının gelişi, özel tüketimdeki büyüme ve istihdamda artış tedbirleri sayesinde İspanyol iktisadının 2023’ün ikinci yarısında salgın öncesi üretim düzeyine geleceği öngörüsünde bulunuldu.

Diğer yandan AB tarafından da onaylanan İspanya ve Portekiz’in güç fiyatlarını düşürmek için uygulayacağı indirimli tarifeden ötürü yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 7,4’den yüzde 7,2’ye indirildi.

Enflasyon kestirimleri 2023 için yüzde 2’den yüzde 2,6’ya, 2024 için de yüzde 1,5’ten yüzde 1,8’e yükseltildi.

Bu ortada İspanya’da mayıs ayı enflasyonu bugün açıklanan resmi bilgilerde yüzde 8,7, çekirdek enflasyon ise yüzde 4,9 olarak duyuruldu.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 11 ile son 26 yılın en yüksek artışı kaydedildi.