İrtibat Lideri Altun: Ege’de gerginlik yaratmanın kimseye yararı yok

İletişim Lideri Fahrettin Altun, “Ege Denizi’nde daima gerginlik yaratmanın kimseye yararı yoktur. Bu gerginliğin bedeli, kışkırtan taraf için her seferinde daha da artmaktadır” dedi.

İletişim Lideri Altun, El Cezirede yayımlanan makalesinde, Yunanistan’ın attığı adımlar nedeniyle son periyotta Egede yaşanan gerginliği kıymetlendirdi. Son aylarda Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki kışkırtıcı ve hiçbir yarar sağlamayan aksiyonlarına şahit olunduğunu belirten Altun, bu durumun çeşitli hallerde daha evvelce de görülen sinema olduğunu kaydetti.

Yunanistan’ın memleketler arası hukuka alışılmamış, makul olmayan savlarda bulunarak ya da memleketler arası platformlarda Türkiye aleyhinde propaganda yaptığına dikkat çeken Altun, ”Komşumuzdaki kimi siyasetçilerin, dikkatleri stratejik başarısızlıklarından uzaklaştırmak ve ülke içinde siyasi takviye kazanmak hedefiyle Türkiye’yi kolay bir gaye olarak kullanmak üzere makus bir alışkanlıkları var. Komşumuz ve NATO müttefikimize bir defa daha bu taktiklerin daha fazla stratejik başarısızlığa mahkum olduğunu hatırlatıyoruz. Ege Denizi’nde daima gerginlik yaratmanın kimseye yararı yoktur. Bu gerginliğin bedeli, kışkırtan taraf için her seferinde daha da artmaktadır” dedi.

‘AVRUPA, FECİ STRATEJİK YANLIŞA İMZA ATTI’

Fahrettin Altun, kimi Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik sorumsuz siyasetlerinin, Yunanistan’ın pervasız davranışıyla yakından ilintili olduğunu belirtti. Altun, Türk toplumu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yok sayılarak Kıbrıs’ı Avrupa Birliği’ne dahil etmenin, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’in dışında tutması için Yunanistan’ı teşvik etmenin, Avrupa başşehirlerinin kalıcı tahliller bulmak yerine çözülmesi sıkıntı problemler yaratmasının bunun bir örneği olduğunu kaydetti. Altun, ”Kıbrıs’ı Avrupa Birliği üyesi olarak kabul etmek suretiyle feci bir stratejik yanılgıya imza atan Avrupa başşehirleri, Türkiye’yi dışlamakla kalmayıp Kıbrıslı Türklerin haklarını da göz gerisi edecek finansal açıdan uygulanabilir olmayan güç projelerini teşvik etmiştir. Buna elbette müsaade vermeyecektik ancak görünüşe nazaran Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar kararlılığımızı test etmek zorunda kaldılar. Bizim gerginliği azaltmayı ve stratejik bir diyaloğa katılmayı kabul etmemize karşın Yunan tarafı tekrar bu istişarelerle vakit kaybetmeyi başarmıştır” dedi.

‘TÜRKİYE HER VAKİT YAPAN VE DİYALOĞA AÇIK’

İletişim Lideri Altun, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ulusal çıkarlarını muhafazaya kararlı olmakla bir arada her vakit yapan ve diyaloğa açık olduğunu vurguladı. Ukrayna’da savaş başladığında, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in de ortalarında bulunduğu birçok Avrupalı önderin Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve ülkenin bölgedeki kritik kıymetini hatırlatan Altun, şöyle devam etti:

”Komşumuzun kimi Batılı ülkelerden alarak benimsediği bir öteki makûs alışkanlık da şudur; bölgede bir kriz çıktığında Türkiye’nin jeopolitik değerinin farkına varmak, ancak krizin emareleri ortadan kalktığında bunu görmezden gelmek. Bu yanlış hesaplar ve stratejik dar görüşlülük, Türkiye ile bağlarına hakim olan bir mevzudur. Yunan önderler de son yıllarda tıpkı modeli izlemişlerdir. Bununla birlikte, Türkiye’nin stratejik ehemmiyeti konusunda hafıza kaybı yaşayan başka ülkelerden farklı olarak Türkiye ve Yunanistan’ın hem kara hem de deniz sonlarını paylaştığını Atina’daki muhataplarımıza hatırlatmak zorundayız. Yan yana yaşamaya devam edeceğiz ve ikili bağlantılarımızın bozulması bölgemizde sorun çıkarmaktan diğer bir işe yaramayacaktır. Bu gerçeğe karşın, Sayın Miçotakis, Ukrayna savaşının başlamasından sonra Türkiye’ye yaptığı ziyaretin akabinde yanlış bir yol izlemeye başlamıştır. Kendisi Washington ziyareti sırasında Amerikan Kongresi’ni Türk ulusal çıkarlarına ve Türkiye’nin ABD ile olan bağlarına saldırmak ve kulis yapmak için bir platform olarak kullanmaya kalkmıştır. Üçüncü bir ülkenin yasama organında komşu bir ülke hakkında fikir beyan etmesinin acemilik olmasına karşın, Miçotakis’in söylemi, tarihinin en kıymetli vakitlerinden birinde NATO içinde gereksiz sürtüşmeler yaratmıştır. Yunanistan’ın uygunsuz davranışlarının yanı sıra, Türkiye’ye aleyhinde yürüttüğü uğraşları, Transatlantik ittifakının geleceğine ve bölgemizdeki güvenliğe ehemmiyet verenler için kabul edilemez olmalıdır.”

Fahrettin Altun, Türkiye ile Yunanistanın kültürel ortaklıklarının, farklılıklardan daha çok olduğuna dikkat çekerek, dünyanın Ege Denizi ve Doğu Akdenizde başka çatışma bölgesine gereksinimi olmadığını belirtti. Yunan siyasetçilere seslenen Altun, ”Yunanistan’da soğukkanlılığın galip gelmesini ve Yunan siyasetçilerin bölgede kalıcı barışı sağlamak için Türkiye ile birlikte çalışmaya karar vermesini umuyoruz. Aksini yapmak onlar için büyük bir stratejik başarısızlık olur. Ayrıyeten Batılı önderleri de gereksiz tansiyonlar yaratarak Yunanistan’ı Türkiye ile zıt düşmeye teşvik eden hareketlerden kaçınmaya davet ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. (DHA)