Hollanda’da ‘Buyurun, ben Müslüman’ım’ aktifliği düzenlendi

Bilhassa büyük kentlerin çoğunlukta olduğu kentlerdeki aktiflikte 100 istekli genç, 10 bin gül ile İslam’ı anlatan broşür dağıttı.

İstekli gençlere takviye olmak için aktiflikte gül dağıtan IGMG Güney Hollanda Bölgesi Lideri Mustafa Aktalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maksatlarının, Müslümanlar ve gayrimüslimler ile irtibatı güçlendirmek; güller ve broşürle İslam’ı anlatarak ön yargıları yıkmak olduğunu söyledi.

Aktifliğin, Avrupa genelinde yapıldığını belirten Aktalan, gayrimüslimleri bu vesileyle IGMG Güney Hollanda Bölgesi’ne bağlı mescitlerde 28 ve 29 Mayıs’ta yapılacak açık cami gününe davet ettiklerini lisana getirdi.

Uden kentinde yaşayan Hollandalı Jolanda Pauw, aktifliğin, çok hoş bir inisiyatif olduğunu belirterek “Aynı kentte bir arada yaşayan insanlarız. Mescide giden yahut kiliseye giden beşerler olsun, fark etmiyor. Bu aksiyon, toplumun artık birbirini ayrıştırmadığını gösteriyor. Gül de esasen sevgiyi temsil ediyor. Ben caminin önünden geçtim fakat hiç içeriye girmedim. İçeride neler oluyor ve caminin manasını da bilmiyorum. Bu broşürü katiyetle okuyacağım.” tabirlerini kullandı.

Rotterdam’da yaşayan Helena Pet de “Böyle bir aksiyon yapılmasına olumlu manada şaşırdım. Avrupa’nın her yerinde birebir aktifliğin yapılması da çok uygun ve daha da hoş. Çok hoş buluyorum. Çok keyifli oldum.” diye konuştu.

KAYNAK: AA