Hindistan’da Müslüman aksisi müzik yaptılar

26 yaşındaki müzikçi Sandeep Chaturvedi, yeni müziğini Hindistan’ın kuzeyinde bulunan Uttar Pradesh eyaletindeki Ayodhya kentinde derme çatma bir stüdyoda kaydetmeye hazırlanıyor. Müslümanları amaç alan müzik, Hindistan’da tartışma konusu haline gelen Gvanyapi Camii’de Hinduların ibadet etme hakkı olduğunu savunuyor. Lakin Chaturvedi, müziğin onu piyasada tutunmasını sağlayacağını söylüyor.

BBC’de yer alan habere nazaran, Chaturvedi’nin müzikleri, YouTube’da ve Hindu sağcı destekçilerinin Müslümanlara kin kustuğu öbür toplumsal medya platformlarında giderek yükselen müzik trendinin bir kesimi.

Küfürlü yahut tehdit edici liriklere sahip bu cins müziklerde ekseriyetle Hinduların yüzyıllardır Müslümanların elinde acı çektiği varsayımına dayanılır. Buna nazaran, Britanya sömürgesi altında on yıllarca Doğu Hindistan Şirketi aracılığıyla yönetilen Hindular “Müslümanlardan intikam alacak”.

Yazar ve siyasi analist Nilanjan Mukhopadhyay, bu tıp müziklerin gelir kaynağı olmasının yanı sıra müzikçilere da ün kazandırdığını söylüyor. Fakat Mukhopadhyay bunun müzik olmadığını söylüyor. Mukhopadhyay, “Bu bir savaş narası. Güya bir savaşı kazanmak için müzik kullanılıyor. Bu, müziğin berbata kullanılmasıdır ve bu yıllardır oluyor” dedi.

Chaturvedi, mesleğine yaklaşık on yıl evvel ilahi müzikçisi olarak başladı, fakat birkaç yıl sonra “Hinduizm ve milliyetçilik” hakkında müzikler bestelemeye karar verdiğinde biçimini değiştirdi. Fikrin bir imaja sahip olmanın yolu olduğunu söyleyen Chaturvedi’nin 2016’da ürettiği bir müzik görüntüsü, sağcı Hindu milliyetçiler ortasında bir gecede tanınan hale geldiğinde başına talih kuşu konmuştu.

“Müslüman topluluğa Hindu milliyetçiliğinin yükseldiği gün ne olacağına dair bir uyarı” olan müziğin YouTube’da milyonlarca sefer izlendiği, lakin binlerce şikâyetin akabinde kanalın askıya alındığı bildiriliyor. Chaturvedi, müziğinin kaldırılmasından, uygunsuz içerik olarak şikâyet eden Müslümanları sorumlu tutuyor.

“Milyonlarca aboneyi” kaybettiğine üzüldüğünü söyleyen, lakin YouTube’dan kazandığı parayı açıklamayı reddeden Chaturvedi, bir müzik görüntüsü oluşturmanın kendisine yaklaşık 20 bin rupiye (yaklaşık 4 bin 5oo TL) mal olduğunu söyledi.

Chatuvedi, “YouTube’dan fazla para kazanmıyordum. Milliyetçi-devrimci bir müzikçi olarak tanınıyor olmam daha önemli” diye ısrar etti.

Chaturvedi, kanalı askıya alındığında YouTube’da yeni bir kanal oluşturmuştu. Lakin yüklediği kimi içeriklerin görüntülenme sayısı pek iç açıcı olmadığından son müziğiyle bunu değiştirmeyi umuyor.

Çoğunlukla müziği aracılığıyla Müslümanları amaç almakla suçlanan Chaturvedi, özür dilemeyerek, “Benim olanı almak için ellerimi kavuşturarak yalvarsam kabul eder miydin? Kabul etmezdin. Yani provokatif olmalıyız, değil mi?” dedi.

Delhi yakınlarındaki Dadri’de Chaturvedi’nin yaptığına misal müzik yapan Upendra Rana, misyonunun tarihi “düzeltmek” olduğunu ileri sürerek müziklerinde Müslüman yöneticilerin makûs adamlar olarak gösterildiği, Hindu savaşçılara adadığı zafer müzikleri yapıyor.

Upendra Rana, okullarda öğretilen tarihten bahsederken, “Bize palavralar empoze edilirken, yanlışsız olan birçok şey gizlendi” dedi.

YouTube’a yüklediği görüntülerden sabit bir gelir elde ettiğini belirten Upendra Rana, romantik müzikler bestelemeyi bırakıp “tarihi” dokundurmalarla dolu müzikler yapmaya başladığından beri, Dadri’de bir cins yıldız haline geldi. YouTube’da 400 bine yakın abonesi var ve birçok müziği milyonlarca defa izlendi.

Mukhopadhyay, müziği azınlıklara karşı silah olarak kullanma eğiliminin geçmişte meydana gelen olayları anımsattığını söylüyor. Günümüzdeki olayların kendisine, sağcı Vishwa Hindu Parishad (Dünya Hindu Konseyi) tarafından 1989’da Ayodhya’da düzenlenen ve 1992’de Babri Mescidinin yıkılmasıyla sonuçlanan tartışmalı temel atma programını hatırlattığını söyleyen Mukhopadhyay, “Bu olaydan çabucak evvel ses kasetleri sanayisi ortaya çıktığını, (dönemin Ram Janmabhoomi isimli problemiyle ilgili) kışkırtıcı sloganlar içerdiğini ve bu kasetler evvelden insanları harekete geçirdiğini” söyledi.

Şimdi de, “Hindistan’da yaşamak istiyorsanız, Vande Mataram demeyi öğrenin (“Seni övüyorum, Anne”)… ve hudutlarınız içinde yaşamayı öğrenin” yahut “Hinduları zayıf olarak düşünmek düşmanın hatasıdır” üzere kelamları içeren müzikleri yapanlar, hangi kümesi maksat tahtasına koyduklarını gizlemek için uğraş dahi sarf etmiyor.

Bu müzikler birebir vakitte sağcı örgütlerin takımlarının “harekete geçmesine” yardımcı oldu. Bu çeşit müziklerin gençler ortasında farkındalık yaratmaya yardımcı olduğunu savunan Sağcı Hindu Raksha Kısım kümesinin lideri Pinky Chaudhary, “Gençler bu müzikleri coşkularını ve morallerini yükselttikleri için seviyorlar” tabirlerini kullandı.

23 yaşındaki eskiz sanatkarı ve hoş sanatlar akademisi öğrencisi Vijay Yadav, “Bu müzikleri dinlerken ani bir güç patlaması hissediyorum. Bana bir vakitler maruz kaldığımız şeyleri ve artık geldiğimiz noktayı hatırlatıyor” dedi.

Yadav’ın bahsettiği “ani güç akışının” gibisi, Nisan ayındaki Hindu şenlikleri sırasında çeşitli eyaletlerde şiddetli çatışmalara yol açmıştı. Bu olaylar sırasında Hindular dini merasimler düzenleyip Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgelere yaklaştıklarında provokatif kelamları olan müziklerin sesini yükseltiyorlardı.

Bu çatışmaların kimilerinde, tahrik edici ve provokatif müziklerin, Chaturvedi’nin 2016’da yayınladığı müziği dahil, şiddeti tetiklediği öne sürülüyor. Chaturvedi bu cins savları, “Ben yalnızca müziğimle farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Aşktan hiçbir ziyan gelmez. Savaşmalı ve bizim olanı almalıyız” diyerek reddediyor.