Gülşen’i tutuklamaya sevk eden savcı, artık de Celal Şengör’ü söze çağırdı

Şarkıcı Gülşen’i ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ argümanıyla tutuklamaya sevk eden savcı Türkşad Kunthan Uçuk, artık de Prof. Dr. Celal Şengör’ü bir televizyon programında söylediklerinden ötürü ‘dini bedelleri alenen aşağılama’ argümanıyla tabire çağırdı.

Şarkıcı Gülşen’i ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ kabahatinden gözaltına alıp, tutuklamaya sevk eden savcı Türkşad Kunthan Uçuk, Prof. Dr. Celal Şengör’ü de ‘halkın bir kısmının benimsediği dini kıymetleri alenen aşağılama’ teziyle kuşkulu sıfatıyla söze çağırdı.

TELEVİZYON PROGRAMINDA SÖYLEDİKLERİ İÇİN TABİRE ÇAĞRILDI

Bahse husus soruşturma ise Şengör’ün 23 Mayıs’ta katıldığı bir televizyon programında söylediği şu kelamlar nedeniyle başlatıldı:

“Onların hepsi masal. İbrahim diye bir adamın yaşadığı malum değil…Bütün bu söylenen şahıslar tarihte yok. Bunların hepsi o üç tane kutsal kitap denilen aslında… Hayır lakin bu kıymetli Suriye din geleneği Mezopotamya din geleneğinden türemiş bir yan branştır.

Bizim bugün İbrahimi dinler dediğimiz işte musevilik, hristiyanlık, gerisinden islam yani museviliğe bakıyorsun Musa peygamber diyorlar. O adamı da tarih bilmiyor. Yok o denli bir isim. Yahudilerin kitabında bir Mısır’dan çıkış vardır meşhur. Yok o denli bir olay. Yani incelendi, yayınlandı.”

10 GÜN İÇİNDE SÖZ VERECEK

Avukat Celal Ülgen’in toplumsal medya hesabından duyurduğu davete nazaran Şengör’ün 10 gün içinde Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek söz vermesi gerekiyor.

Savcı Uçuk, daha evvel de Sedef Kabaş’ı tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etmiş, Sezen Aksu’yu bir müzik kelamından dolayı ‘Dillerini keseceğiz, beyinlerine sıkacağız’ diye tehdit eden 15 Temmuz Şehitler ve Gaziler Platformu Lideri Erol Bulut hakkında tıpkı cürümden kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.