Fahrettin Koca, ek ödeme yönetmeliğiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı

Binlerce sıhhat çalışanının beklediği ek ödeme yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna nazaran, performansa nazaran ek ödeme yönetmeliği yürürlükten kaldırılırken, ödül ve teşvik asıllı yeni bir modele geçildi.

Beyaz Reform’la ilgili merak edilenler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yeni yönetmelik Beyaz Islahat ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Koca, “Performans sistemi sahiden kalktı mı?”, “Sabit ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansıyor mu?”, “Uygulamada mahsuplaşma büsbütün kaldırıldı deniyor, halbuki metinde mahsuplaşma tabiri yer alıyor. Bu çelişki değil mi?” ile “Taban ödeme olarak belirtilen kısmın birçok genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı giriyor” sorularına karşılık verdi.

SORU: Performans sistemi nitekim kalktı mı?

SORU: Sabit ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansıyor mu?

“Sağlık çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi farklı ayrı olacak. Hiç biri başkasından mahsulaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma tabiri, döner sermaye hesabı ile merkezi idare bütçesi ortasındaki teknik bir konuyla ilgilidir. Sıhhat çalışanı için pratikte manası yoktur”

SORU: Uygulamada mahsuplaşma büsbütün kaldırıldı deniyor, meğer metinde mahsuplaşma tabiri yer alıyor. Bu çelişki değil mi?

“Sağlık çalışanlarına yapılan her ödeme kalemi farklı ayrı olacak, hiç biri başkasından mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma sözü, döner sermaye hesabı ile merkezi idare bütçesi ortasındaki teknik bir konuyla ilgilidir. Sıhhat çalışanı için pratikte manası yoktur.”

SORU: Taban ödeme olarak belirtilen kısmın birçok genel bütçe sabit mahsuplaşmasına mı gidiyor?

“Hayır. Bu türlü bir durum kelam konusu değil. Evvelce performans ödemesi içinde döner sermayeden verilen sabit ek ödeme merkezi idare bütçesinden maaşa eklenerek verilecek. Fakat, mahsuplaşma bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir konudur; şahısların geliri ile ilgisi yoktur”