EYT ile ilgili çalışmaya yalnızca bakanlık ve sendikaların çağrılması reaksiyon çekti

Son yıllarda Türkiye’nin en kıymetli gündem hususlarından biri haline gelen “emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)” sorunu, yeni açıklamalarla yeni bir boyut kazandı.

Özellikle CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tahsil kredileriyle ilgili çıkışıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın KYK kredilerindeki faizlerin silindiğini açıklaması sonrası yaşanan hareketlenme dikkat çekti. Kredilerle ilgili bu sonuç sonrası toplumsal medyada “#TeşekkürlerKılıçdaroğlu” paylaşımına, Kılıçdaroğlu’nun “EYT yükleniyor” biçiminde cevap vermesi ve dün Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in sayıları 5 milyonu bulan EYT’liler için çalışma masası kurduklarını duyurması sürecin hızlandığını gösterdi. Masada sendika yetkilileri ve Maliye Bakanlığı’nın da bulunacağını açıklayan Alım, daha evvel “yıl sonuna kadar çözeceğiz” diyerek çizdiği son tarihi bu kere ‘En geç ocak ayında meclise getireceğiz” diyerek esnetti.

Ancak Bilgin’in çalışma masası kurulurken EYT mağdurları temsilcilerinden kelam etmemesi ise reaksiyon çekti. Bu durumun yeni bir çözümsüzlük yaratacağını söyleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Lideri Gönül Boran, “Mağdurlar olmadan kurulan masadan tahlil değil” diyerek şöyle devam etti: “Sendikalara meselelerimizi anlattık lakin masada onlar varken biz yokuz. Bizim olmadığımız masa tek taraflı tahlil üretir. Bu husus çok ince ayrıntıları olan bir mevzu. Staj mağduriyetleri var, prim günü dolmayan erkekler var.”

“BİZ YÜK DEĞİLİZ”

Seçim öncesi yapılacak çalışmaların sandık günü karşılığını bulacağını da söz eden Boran, ayrıyeten EYT’lilerle ilgili “bütçeye yük” tenkitlerine de karşılık vererek şunları vurguladı: “Biz yük değiliz, zati primlerimizi günü gününe ödedik, vergilerimizi ödedik. Biz ödediğimiz ve hak ettiğimiz parayı istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesi bizden aldığı parayı geri veremeyecek kadar makus durumda mı?”