Dijital TIR projesi 52 il gezecek, ilk durak Edirne olacak

Dijital TIR projesi 52 il gezecek, ilk durak Edirne olacak

İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılacağı “Dijital TIR” projesini hayata geçirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla başlatılan proje kapsamında, dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış “Dijital TIR”, 52 ili ziyaret edecek.

İlk durağı olan Edirne’de vatandaşları ağırlamaya başlayan “Dijital TIR”da salgın tedbirleri uygulanacak. Ziyaretçiler tek tek alınacak, girişte maske dağıtımı yapılacak. Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan “Dijital TIR”da ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşılıyor.

“Dijital TIR”ın içinde harekete duyarlı ekran, 3 boyutlu sanal kutu, yeşil perde ve sihirli ayna deneyim alanları bulunuyor. Özel olarak üretilen harekete duyarlı ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleriyle yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere yerli ve milli insansız hava aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkanı da sağlanıyor.

3 boyutlu sanal kutu deneyim alanı ise izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografi oluşturularak, gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda ayrıca altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi fatih sondaj gemisi’nin hologram şovu gösteriliyor.

Dijital TIR, 12.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. “Dijital TIR” ile ilgili tüm güzergah ve detaylara “www.dijitaltir.org” sitesinden ulaşılabilecek.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir