Çeşit rehberlerinin günlük fiyatı eriyor

Tur rehberlerinin günlük fiyatları, enflasyon karşısında eridi. Türk Lirası’nın döviz karşısında daima kıymet kaybetmesinin akabinde tıp rehberlerinin günlük taban fiyatları, masraflarını karşılamaya yetmiyor. Yol, eğitim, yemek üzere masrafları cebinden karşılamak olan rehberler, enflasyon karşısında sıkıntı günler yaşadıklarını söylüyor. 2021 yılında günlük 640 TL kazanan bir çeşit rehberinin günlük fiyatı o günkü kurla 86 dolara denk geliyordu. 2022 yılında 872 TL olarak açıklanan çeşit rehberi fiyatı ise, yıl başındaki kurla 65 dolara denk gelirken, aktüel kurla birlikte 48 dolara denk geliyor.

Cumhuriyet’e konuşan Cins Rehberi Hasret Kabasakal, “Her sene günlük yevmiyemiz dolar ve euro karşısında eriyor. Acentalar yahut oteller, turistlere fiyat verirken bu yevmiyenin 4-5 katını veriyor. Lakin bu artış rehberlere yansımıyor. Turizm dönemi Mart ortasından Kasım ayının ortasına kadar sürüyor. Biz de dönemlik iş yapıyoruz. Bu mühlet içerisinde ne kazanırsak onunla geçinmek zorundayız. Evvelden ek işlerimiz oluyordu. Esktra tiplere da gidebiliyorduk fakat artık bu da olmuyor. Bugünkü koşullarda yararımız çok az. Gelen hiçbir cins teklifini kaçırmamaya çalışıyoruz. Pandemi periyodunda de çok zorlandık ve dayanak alamadık. Biz rastgele bir yardım yapılmadı” sözlerini kullandı.

Özlem Kabasakal

‘DÖVİZ KARŞISINDA ERİDİ’

İstanbul Rehberler Odası Lideri Özgür Özaltun, rehberlerin günlük fiyatlarının döviz karşısında eridiğini söyledi. Özaltun, “Pandemi nedeniyle uzun süren işsizlik periyodundan sonra meslektaşlarımız güç günler yaşadı. İşler başladığında hem geriye dönük açığımızı kapatmak için hem de günlük hayatımızı idame ettirebilmek için çalışmamız gerekiyor. Lakin arkadaşlarımızın aldığı günlük fiyat, ne geriye dönük açığı kapatmaya ne de günlük hayatı idame ettirmeye yetiyor. Bizim bu yılki taban fiyatlarımıza yapılan artırım yine kıymetlendirme oranına nazaran alt sondan yapıldı. Lakin kanuna nazaran yılda bir kere artırım alabiliyoruz. Fakat bu yıl minimum fiyat 2 kere zamlandı ve bize hiçbir güncelleme yapılmadı. Biz, bize verilen fiyatın artmayacağını biliyoruz lakin biz rehberler odası olarak yeniden de artış tavsiyesinde bulunacağız” diye konuştu.