Bir kilo balın fiyatı dudak uçuklattı

Coğrafi işaretine kavuşan dünyaca ünlü Anzer balının kilogram fiyatı dudak uçuklattı.

Rize’nin eşsiz tabiata sahip Anzer Yaylasında üretilen Anzer balı, yapılan müracaat sonucunda 2021 yılı şubat ayında coğrafik işaret almaya uygun görüldü. Coğrafik işaretine kavuşan Anzer balı hem yurt içinden hem de yurt dışından epeyce talep görüyor. Anzer balının kilogram fiyatı bin 200 liradan 2 bin TL’ye çıkarılma kararı alındı.

BAKANLIK ONAYLI

Yeni dönemin açılmasıyla Anzer balının fiyatına artırım yaptıklarını söyleyen fiyatının Anzer Ballıköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Muzaffer Deniz, “Anzer Ballıköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi olarak 2022-2023 dönemi için Anzer balının kilogram fiyatını 2 bin TL olarak belirledik. Yarım kilo Anzer balının fiyatı bin TL iken 250 gramlık balın fiyatını da 500 TL olarak belirledik. Yeni dönemde Anzer balı üretimi rekoltesi hava koşullarına nazaran hoş devam ediyor. Yıl boyunca tahminen 5-6 ton civarında bal üretimi beklentimiz var. İnşallah bu dönem verimli geçer üreticimiz de emeğinin karşılığını alır. Tüketicimize de bakanlık onaylı Coğrafik işaretli Anzer balımızı göndereceğiz” dedi.

“ÇOK DEĞERLİ BİR BAL”

Anzer balına her geçen gün talep arttığını söz eden Muzaffer Deniz, “Anzer balına her yıl talep daha da artıyor. Zira Anzer balı çok değerli bir bal. Rakım olarak 2 bin 500-3 bin metre yükseklikte üretiminin yapıldığı bal olması, Ülkemizin de en bedelli balı olmasından ötürü Avrupa ülkelerinden de talep her geçen gün artıyor. Bizde üretici olarak Anzer balını daha verimli üretmek için gayret gösteriyoruz” biçiminde konuştu.

POLİNİN FİYATI DA UÇTU

Anzer balının poleninin çok yararlı olduğunu belirten Deniz, “Bu yıl Anzer balının fiyatını belirlediğimiz üzere Anzer balına asıl kıymeti veren poleninin de fiyatını 2 bin 200 TL olarak belirledik. Bizde tüketicilerimize bilhassa de Anzer polenini de kullanmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Tüketicinin Anzer balını satın alırken coğrafik işaretine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Deniz, “Anzer balı coğrafik işaret tescili aldı. Tüketiciye gerçek Anzer balını ulaştırılması için bunu bilhassa tüketicimizin de dikkat etmesi gerekiyor. Tescil alındıktan sonra tüketiciye daha inançlı eserler gidiyor olmasının sebebiyle tüketicimiz bizden daha inançlı formda alıyor. Bundan ötürü da taleplerimiz artmış bulunmakta” tabirlerini kullandı. İHA