Binanın Doruğuna Dağ İnşa Etmek Mi? İşte Görgüsüz Milyonerler Tarafından İnşa Edilen 10 Çılgın Yapı

Yarın bir milyon dolar kazanacak olsaydın, ne alırdın? Bir mesken? Otomobil? Ayrıyeten borçlarınızı ödeyebilir, yeni bir TV alabilir ve sevdikleriniz için hoş bir şeyler alabilirsiniz. Fakat, hala istediğiniz her şeyi satın almak için çok paranız varken, fikirleriniz tükendiğinde ne yaparsınız? İşte kazandıkları paraları nereye harcaması gerektiğini bilmeyen birtakım milyonerler bu yapıları inşa etti.

ENDONEZYA “TAVUK KİLİSESİ”

Bu abartılı milyonerlerden biri paralarıyla ne yapacağını hakikaten bilmiyordu, bu yüzden Endonezya ormanının ortasına devasa bir kilise inşa ettirdiler. Bu yapının en çılgın yanı ise tavuk formunda olması. Ya da milyonerin kendisine nazaran bir güvercin.

Daniel Alamsjah, Jakarta’da çalıştığını ve apansız Allah’ın kendisinden güvercin halinde bir kilise inşa etmesi için bir bildiri aldığını söyledi. Yer, 2000 yılında, ironik bir biçimde, fon eksikliği nedeniyle terk edildi. O vakte kadar, rastgele bir dinden beşerler için bir ibadethaneydi: Budistler, Müslümanlar ve Hıristiyanlar.

BİR BİNANIN DORUĞUNDA ÖZEL BİR DAĞ

Pekinli bu milyoner Zhang Biqing, şimdiden 26 katlı bir binanın sahibiydi. Fakat bu kâfi değildi: üzerine özel bir dağ inşa etmeye karar verdi. Bir Çin dağından bekleyeceğiniz her şeye sahiptir: ağaçlar, kayalar, çimenler, patikalar, oturmak için banklar ve çok daha fazlası.

Zhang Biqing, bir kentin ortasında kesin bir ülke kaçamağı yarattığını düşündü, lakin ne yazık ki düşü çok uzun sürmedi. Yapay dağı inşa etmek için geçen altı yıl boyunca komşularından çok sayıda şikayet aldı. Birçoğunun akabinde, lokal yetkililer Biqing’in gururunu ve sevincini yıkması için bir buyruk yayınladı.

KORSAN TEMALI BİR ADA

Küçük çocuklar ne olmak istediklerini düşündüklerinde, çoklukla astronot, yarış arabası şoförü, polis memuru yahut… Korsan olmayı düşünürler. Bu çocukluk düşü, bu İngiliz milyonerin yetişkin ömrüne kadar sürdü.

Bu eksantrik milyoner, İngiliz kır malikanesinde bu özel korsan temalı adayı inşa ettirdi. Bir gölün ortasında yer alır ve çalışan bir pub, bir rıhtım, bir şelale ve bir plaj içerir. Sahibi görünüşe nazaran Karayip Korsanları’nı seviyor ve vaktini adada Jack Sparrow üzere giyinerek geçirmeyi seviyor.

ÇİN’DEKİ MASAL KALELERİ

Bu Çinli milyonerin hayatında tek bir emeli vardır: 100 masal kalesi inşa etmek. Liu Chonghua, bu çeşit mimarinin yaygın olmadığı Çin’in her yerinde masalsı kaleler inşa etmeyi planlıyor. Disney sinemalarından, Münih’teki binalardan, İspanyol mimar Gaudi’nin çalışmalarından ve Barselona’daki Sagrada Familia’dan ilham alıyor.

Bu kalelere şimdiden 100 milyon yuan’den fazla para harcadı ve şimdiden yedi tane inşa etti. Chonghua’nın daha gidecek çok yolu var ancak kim bilir: tahminen bir gün Çin bu kalelerden 100’üne sahip olur.

ÇESME’DE BİR AKVARYUM ÇİTİ

Mehmet Ali Gökçeoğlu, dünyanın en abartılı çitlerinden birinin gururlu sahibidir. İzmir Çeşme’de yer alan lüks villasının önündeki metal çiti, yüzlerce canlı, egzotik balık içeren bir çitle değiştirdi. Çit, büyük bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

Villanın kendisi zati hayli etkileyici, lakin akvaryum çiti şovun gerçek yıldızı. Kimsenin kırılgan akvaryuma ziyan vermemesini sağlamak için yüz tanıma özelliğine sahip 17 kameradan oluşan bir nezaret ağı tarafından korunmaktadır. Fazla yaklaşmak alarm çalmasına sebep olacaktır.

STAR TREK’TEN UZAY GEMİSİNE BENZEYEN TEKNOLOJİ ŞİRKETİ OFİSİ

Bu Çinli oyun geliştiricisi Liu Dejian, USS Enterprise NCC-1701-E’ye benzeyen bir bina inşa etmek için yaklaşık 150 milyon dolar harcadı. Bu dünyaca ünlü uzay gemisi, üç Star Trek sinemasında de rol aldı ve artık Çin’deki Changle kentinde bulunabilir.

Bina ayrıyeten SciFi yıldız gemilerinde bulunanlar üzere otomatik kayar kapılara sahiptir. Binanın içinde ayrıyeten gerçek boyutlu bir Tyrannosaurus rex iskeleti kopyası bulacaksınız. Bu milyoner muhakkak parasını abartılı şeylere harcamayı seviyor.

AYAKKABI FORMUNDA BİR EV

Bu abartılı milyoner Albay Mahlon M. Haines, bir ayakkabı mağazası sahibi olarak mesleğiyle o kadar gurur duyuyordu ki, ayakkabıya benzeyen bir mesken inşa etmeye karar verdi. Bu ayakkabı meskeni York County, Pennsylvania’da bulunuyor ve milyonerin mimara gösterdiği eski bir iş çizmesinden sonra tasarlandı.

Ve orada durmadı. Ayrıyeten yerde ayakkabı formunda bir köpek kulübesi de bulunmaktadır. Yani evet, şayet çok paranız varsa ve işinizi tanıtmak istiyorsanız, ya bir ilan panosu kiralayabilirsiniz… Ya da bir konut inşa edebilirsiniz.

MASAL ROMANTİZMİYLE GELMEYEN MASAL ŞATOSU

Bu eksantrik milyoner Christopher Mark, her şeye sahip olduğunu sanıyordu. Masal üzere bir şato yaptırmış, masal karısı ve masal çocuğuyla orada yaşayabilsin diye. Masal üzere bir hayat yaşarlar ve masal üzere şeyler yaparlar.

Maalesef o denli olmadı. Christopher karısını boşadı, onu ve çocuğunu mülkten kovdu, akabinde şatoyu satışa çıkardı. Para her şeyi satın alamaz, zira bunu bu kıssanın size gösterdiğine hiç kuşku yok.

STONEHENGE’İN BİR KOPYASI.

Bu İrlandalı protestocu, bu kopyayı şimdiye kadarki en büyük protestosunun bir kesimi olarak yaptı.

Ama kimse ondan bu kadar ileri gitmesini beklemiyordu. 2011 yılında, 30 metre çapında ve neredeyse 100 metre etrafı olan Stonehenge’in 15 metre yüksekliğinde bir kopyasını yaptı. 39 ayakta taştan oluşan yapının inşası tek bir hafta sonu aldı. Bunu inşa etme müsaadesi yoktu, bu yüzden İlçe Meclisi onu binayı kaldırmaya zorlamaya çalışıyor. Bugün de ayaktadır.

DÜNYANIN EN YÜKSEK KÜTÜK KULÜBESİ

Nikolai Sutyagin, (yanlışlıkla) dünyanın en yüksek kütük kulübesini inşa eden eski bir Rus gangsterdir. 1992’de iki katlı bir mesken inşa etmeye başladı. Komşularınınkinden daha büyük olması gerekiyordu, böylelikle kentteki en güçlü adam olduğunu gösterebilirdi.

Oldukça çabuk elden çıktı. Bugün, kütük kabin 13 katlıdır ve 144 fit yüksekliğindedir. Milyonerin yalnızca servetini göstermek istemesiyle başlayan etkileyici bir muvaffakiyet.